szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkotmányjogász úgy véli, hogy a felsőbb hatalom nem véletlenül dobta pont neki ezt az ügyet.

„Azt gondoltuk, hogy megosztó témákban ma Magyarországon nem lehet értelmes párbeszédet folytatni, márpedig az életvégi döntés szabadsága nagyon is megosztó téma. Most ott tartunk, hogy mégis folytatható érdemi diskurzus a nyilvánosságban, sőt az is benne van a pakliban, hogy előbb-utóbb jogszabályváltozás is történhet” – mondta a 24.hu-nak adott interjúban Karsai Dániel alkotmányjogász, akinél tavaly diagnosztizáltak gyógyíthatatlan ALS betegséget.

Karsai a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán perelte be a magyar államot, mert az nemhogy nem biztosít lehetőséget az élet méltóságteljes befejezéséhez, de azokat is üldözi, akik akár külföldön is segítséget nyújtanának ebben. Ugyanakkor a jogász szerint más a jogvita és megint más az egyéni spirituális döntés meghozatala.

Karsai Dániel: „Ha már az iskolában is azt tanították, hogy itt élned, halnod kell, akkor engedjék meg, hogy ezt méltósággal megtegyem"

Karsai Dániel ügyvédnél tavaly augusztusban diagnosztizáltak ALS betegséget. A nemrég még túrázó, sportoló alkotmányjogász ma is aktív életet él, legfeljebb „két percbe telik, hogy felálljon a fotelből", és kerekesszékben megy koncertre. Azt reméli, hogy Strasbourgban, ahova azért fordult, hogy „az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal" fejezhesse be életét, személyesen is felszólalhat majd.

„Én egy jogért harcolok, de arról még nem döntöttem, hogy adott esetben élnék-e egy ilyen megszerzett joggal. Lehet, hogy nem. Pusztán azért nem kérnék egy méreginjekciót, hogy egy drámai befejezéssel zárhassuk le a valóságshow-t” – mondta Karsai, aki több alkalommal is egy realityhez hasonlította küzdelmét.

Szerintem az ténykérdés, hogy ez már most is halálvalóságshow, viszont rajtam is múlik, hogy ne váljon igénytelen trash realityvé.

Úgy érzem, hogy eddig sikeresen megtettem mindent azért, hogy ez egy értelmes, komoly párbeszédre alapuló valóságshow legyen, és így a műfaj szabályai szerint a lehető legszélesebb közönséghez juthasson el. Ez egy olyan reality, amelyben megadják a tiszteletet azoknak is, akik másképp gondolkodnak az életvégi döntés szabadságáról” – jelentette ki.

A Karsai-per kezdete előtt a HVG vitasorozatot indított az eutanáziáról, melynek keretében többek között Kis János, Csányi Vilmos, Beer Miklós, Visky András és Tompa Andrea fejtik ki gondolataikat. A sorozat részeit itt találja.