szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányközeli kiadó tegnap még csak fenyegetőzött, hogy kilép a szakmai szervezetből, ma viszont bejelentették: megszünteti tagságát a Mediaworks a Magyar Lapkiadók Egyesületében (MLE), és ezzel egyidejűleg visszahívja tisztségviselőit is az MLE vezető testületeiből. A lépés előzménye, hogy az egyesület vezetői levelet küldtek Novák Katalin államfőnek, hogy ne írja alá a szuverenitásvédelmi törvény, amit a Mediaworks és a KESMA egyéni akciónak próbál beállítani.

Kilépéssel megszünteti a Magyar Lapkiadók Egyesületében fennálló tagsági viszonyát a Mediaworks Hungary Zrt. – olvasható a vállalat elnök-vezérigazgatójának hivatalos nyilatkozatában. Kálmán Erika a pénteki kilépéssel egyidejűleg visszahívja az MLE elnökségébe és felügyelőbizottságába delegált tisztségviselőket is – írta meg a Magyar Nemzet.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az MLE szerdán kiadott állásfoglalásában az szerepel, hogy a „szuverenitásvédelemi” törvény szövegéből hiányoznak azok a konkrétumok, amelyek meghatároznák, pontosan milyen szervezeteknél és milyen indokkal vizsgálódhat majd a hamarosan felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal. „Aggodalmunk másik oka az, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal olyan kiterjedt vizsgálati hatáskörökkel rendelkezik majd, amelyek alkalmasak lehetnek a sajtószabadság sérelmére” – írta az MLE.

Az MLE azt is hangsúlyozta, hogy a szuverenitásvédelmi törvény az egyesület szerint szembe megy az alaptörvény szellemével és alkalmas lehet arra, hogy veszélyeztesse, korlátozza a sajtószabadságot, megnehezítse a szerkesztőségek, újságírók munkáját. Ezért az államfőnek írt levelükben arra szólították fel Novák Katalint, hogy ne írja alá a parlament által megszavazott jogszabályt.

A Mediaworks ezt követően még szerda este közleményben határolódott el az állításoktól, és az állásfoglalás nyilvános visszavonását követelte.

Majd a Mediaworks és a KESMA levelet írt Novák Katalinnak, amelyben egyéni akciónak állítják be azt, hogy az MLE állásfoglalása szerint alaptörvényellenes a szuverenitásvédelminek nevezett törvény a sajtószabadság tekintetében. A KESMA és a Mediaworks vezetői szerint Kovács Tibor elnök és Havas Katalin főtitkár politikai akciót hajtottak végre, tényleges hatáskörüket messze túllépve jártak el, a köztársasági elnökhöz címzett levelük kizárólag az ő egyoldalú és elfogult magánvéleményüket tükrözik. Ezért kérték Novák Katalint, hogy az MLE két vezetőjének állásfoglalását ezen szempontok figyelembevételével értékelje.

A szuverenitásvédelmi törvény javaslatáról kedden szavazott az Országgyűlés, a kormánypártok mellett a Mi Hazánk is mellette voksolt. Bár a szöveg szerint nem egyértelmű, pontosan milyen hatása lehet a médiacégekre a törvény hatályba lépésének, korábban Varga Judit a javaslat vonatkozásában emlegette az „idegen érdekeket kiszolgáló liberális médiát". Igaz, ezzel egy napon Gulyás Gergely azt állította, a javaslatnak nincsen a sajtót érintő hatása.

Kilép az Index a Lapkiadók Egyesületéből

Azt állítják, az MLE megkerülte tagságát állásfoglalásai kiadása során, így akkor is, amikor Novák Katalint kérték, vétózza meg a „szuverenitásvédelmi" törvényt.