Tetszett a cikk?

Andrzej Duda aláírta a lombikbébi-program állami támogatását visszaállító törvényt.

Andrzej Duda azt követően került saját oldala, a jobboldal támadásainak célkeresztjébe, miután aláírta a lombikbébi-program állami támogatását visszaállító törvényt, amely az új parlamenti többség első döntése volt. Katolikus egyházi vezetők szerint ezzel elárulta a hívőket és megszegte az alkotmányt.

A 2015-ben kormányra jutott jobboldal első döntései közé tartozott az in vitro módszernek nevezett eljárás költségvetési támogatásának megvonása, annak ellenére, hogy másfél millió lengyel pár küzd a terméketlenséggel, de többségüknek nem volt pénze a vágyott kezelésre. 2013 és 2016 között 22 000 gyerek született az államilag támogatott program segítségével, míg a jobboldali kormány által ösztönzött, a terméketlenséget gyógyítani igyekvő „prokreációs” eljárással 2021-2022-ben alig 400. Néhány ellenzéki vezetésű önkormányzat a saját költségvetésébből adott támogatást, de ennek hatása korlátozott volt. 2022-ben a 38 millió lakosú Lengyelországban a drasztikus abortusztilalom ellenére csak 305 000 gyerek született, ami a legalacsonyabb szám a II. világháború vége óta. Az új kormány és parlamenti többsége azonnal visszaadta az állami támogatást, amit a felmérések szerint a lakosság kétharmada támogat, ráadásul nem csak házaspárok esetében.

Érdekes volt a november 29-i parlamenti szavazás: a törvényt 268 szavazattal fogadták el, 118 ellenszavazat és 50 tartózkodás mellett, és igennel szavazott az eddigi jobboldali kormánypárt 25 képviselője is. Köztük a pár napja távozott Mateusz Morawiecki volt miniszterelnök, aki pedig az elmúlt nyolc évben soha nem adta jelét annak, hogy e kérdésben ne értene egyet a saját pártjával. Talán ez volt az egyik magyarázat arra, hogy Andrzej Duda köztársasági elnök aláírta a törvényt, bár megjegyezte: tudja, hogy a társadalom egy részének etikai ellenvetései vannak. Ezért javasolni fogja a terméketlenséget gyógyító más módszerek állami támogatását is.

Az ellenzők szerint megengedhetetlen, hogy egy magzat ne házastársi aktus során keletkezzen, a lombikprogram pedig, ahogy Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Kart elnöke mondta pár éve a betiltása mellett érvelve, „megfogant életek elpusztításával” jár. Inkább a szakemberek által vitatott, a természetes fogantatást elősegítő naprotechnológiát támogatja az egyház itthon és Lengyelországban is. Stanislaw Gadecki poznani érsek, az ottani püspöki kar elnöke az aláírás megtagadására szólította fel a köztudottan mélyen hívő köztársasági elnököt, mondván, hogy az in vitro módszer emberkísérlet, sajátos „embertermelés”. Korábban politikusok is tettek olyan kijelentéseket, hogy az így született gyerekek betegek, torzak, és amikor az első lengyel lombikbébi minden vasárnap misére járó katolikusként és immár boldog családanyaként ezt kikérte magának, nem is válaszoltak neki.

Most, miután Duda elnök nem hallgatott az egyházi figyelmeztetésre, olyan helyekről kapott támadásokat, ahonnan nem szokott. A redemptorista szerzetesek által vezetett, gyakran szélsőséges hangú Mária Rádió például az emberi méltóság lábbal tiprásának nevezte a magzatok közti válogatást, és korábbi eszméinek elárulásával vádolta az államfőt. Még azt is felvetette, hogy aláírásával esetleg kizárta magát a hívők közösségéből. Az az ellentmondás a jelek szerint nem zavarta a rádiós szerzeteseket, hogy a módszert a felmérések szerint támogató nagy többség is minden bizonnyal a hívők közösségéből kerül ki.

Felháborodott az Ordo Iuris is: ez az az ultrakatolikus szervezet, amely „a meg nem született magzat érdekképviselőjeként” börtönbüntetést követelt egy aktivista ellen, aki abortusztablettát adott ingyen egy megerőszakolt nőnek. Bár a tablettát végül fel se használták, mert spontán vetélés következett be, az ügy tényleg bíróság elé került, és a vádlottat közösségi munkára ítélték. Az Ordo Iuris mostani nyilatkozata szerint Andrzej Duda „heródesi döntést” hozott, és aláássa az életvédelem alkotmányos alapjait.

Mindennek ellenére a lengyel köztársasági elnök nem vállalt nagy kockázatot. Egyrészt nem akarta megvétózni az új parlament legelső törvényét, hiszen a Tusk-kormány beiktatásakor együttműködést ígért, és bőven lesz még alkalma ütközni a magát amúgyis sok nehézségel szembe találó új vezetőkkel. Másrészt második megbízatása 2025-ben jár le, és akkor már nem indulhat újra az elnökválasztáson. Akárki lesz a jobboldal ma még nem ismert jelöltje, a katolikus fundamentalisták mindenképp őt lesznek kénytelenek támogatni a várhatóan liberális ellenjelölttel szemben. Vagyis Dudának nem tudnak ártani, legfeljebb el kell viselnie néhány, számára kínos demonstrációt. Sok tízezer gyermektelen lengyel pár viszont újra reménykedhet.

Együttműködést ígért a lengyel elnök Donald Tusk új kormányának

Andrzej Duda államfő kinevezte az új kormányt, és békülékeny beszédet mondott. Donald Tusk már miniszterelnökként utazhat Brüsszelbe.