szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Speciális közszereplőként el kell tűrnie, ha súlyosabb jelzőkkel illetik.

Döntött a Kúria a Vitézy Tamás és Jellinek Dániel között zajló, közel két éve tartó perben, ítéletében pedig kimondta: utóbbi annak ellenére is közszereplőnek minősül, hogy nem kötődik szorosan politikai vagy közéleti szerepvállaláshoz. Mivel a gazdasági élet meghatározó szereplői az ország gazdaságára gyakorolt hatásuknál fogva speciális közszereplők, az átlagosnál jobban kell tűrniük a gazdasági tevékenységeikre vonatkozó kritikákat is – szólt az indoklás a 24.hu cikke szerint.

A Tiborcz Istvánnak gyakran üzletelő Jellinek azután perelte be Vitézy Tamást, hogy az a közösségi médiában megosztott posztjaiban a „bűnöző” és a „maffia” kifejezéseket használva írt korábbi üzletelésükről, ezzel Jellinek szerint megsértette a becsülethez és a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát. Az ügy előzménye, hogy Vitézy horvátországi cégbirodalma ellen fennálló tartozások miatt felszámolás indult, az eljárás során pedig a felszámoló biztos felajánlotta Vitézyéknek, hogy az egyik barátja – Jellinek Dániel – olcsón megveszi a követelést, amit Vitézy visszavásárolhat. Az ügy végén azonban az üzletember elvesztette a cégbirodalmát. A történetet itt mutattuk be részletesen:

Vitézy Tamás a HVG-nek: "Töredék áron elvették a ma 300 millió eurót érő vagyonomat"

Az igazságszolgáltatással is szövetkező bűnözői maffiákat emleget Vitézy Tamás, a Fideszhez közel álló egykori csúcsüzletember, aki szerint jelenlegi oligarchák is segédkeztek az ő kifosztásában. A HVG többi forrása árnyalta a képet.

Vitézy később azt állította, hogy a NER gazdasági elitje, a „holdudvar” tagjai közül néhányan „az állampolgárok jogbiztonságát veszélyeztetik”, és létrejött egy gazdasági maffia, amely egybefonódik az „igazságszolgáltatási bűnözéssel”.

Keresetében Jellinek hangsúlyozta, hogy nem állnak kapcsolatban a maffiával, sem egyénileg, sem a cégen keresztül nincs közük „olasz bűnözői csoportokhoz”, nem hajtanak végre bűncselekményeket, ezért Vitézy szavai sértik a jóhírüket.

A Kúria indoklása szerint azonban a kialakult gyakorlat a véleménynyilvánítás lehetőségét védi, nem az egyes kifejezések tartalmára vonatkozik, és ebben az ügyben nem csak arról van szó, hogy Jellinek speciális közszereplő, hanem az üzletük (egy pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozás felvásárlása, tulajdonosváltása) is közérdeklődésre tart számot.