Szerző: Koi Tamás

2023. december 20. 13:54

31 millió kilométerről streamelt egy macskás videót a NASA

A mélyűri kommunikációban áttörést hozhat az eddig megkerülhetetlennek tartott rádiós összeköttetés használata helyett az optikai link, melyet ezúttal egy házi kedvencet ábrázoló videóval demózott a NASA.

December 11-én sikerrel zárult a NASA Deep Space Optical Communications (DSOC) moduljával végzett rekordkísérlet, melynek egyik kimondott célja az volt, hogy az optikai adatátvitelben rejlő lehetőségeket demonstrálja mélyűri körülmények között. Az új kommunikációs csatorna használata az űrügynökség szerint a Földtől távol elhelyezkedő, emberi személyzettel rendelkező kutatóközpontok, praktikusan más bolygók körül keringő űrállomások esetén lesz majd hatékonyabban használható a klasszikus rádiós kapcsolatnál.

A DSOC ezúttal 31 millió kilométerről, azaz a Föld-Hold távolság nagyjából 80-szorosának megfelelő távolságból streamelte optikai kapcsolaton keresztül az alábbi, 15 másodperces videót Tatersről, a macskáról:

00:24
 

The Video NASA’s Laser Communications Experiment Streamed From Deep Space

Még több videó

Hány adag sültkrumplit bír el 25 Kubernetes klaszter? (x)

Globálisan napi akár 2,5 millió rendeléssel is megbirkóznak az RDI Hungary által fejlesztett háttérrendszerek és mobilalkalmazások.

Hány adag sültkrumplit bír el 25 Kubernetes klaszter? (x) Globálisan napi akár 2,5 millió rendeléssel is megbirkóznak az RDI Hungary által fejlesztett háttérrendszerek és mobilalkalmazások.

A rendszer maximális bitrátájával, 267 Mbps-en átküldött videojelnek 101 másodpercre volt szüksége, hogy elérje a Földet, ahol a San Diego-i Caltech's Palomar obszervatórium Hale távcsöve "fogta" be a fénysugarat, majd küldte tovább dekódolt jelet élőben a NASA dél-kaliforniai kutatólaboratóriumának.

A demonstrációhoz szükséges eszköz október 13-án startolt a NASA Psyche küldetésével, melynek úti célja a Mars és a Jupiter között húzódó aszteroidaöv. A NASA szerint a kommunikációs modul a jelenlegi, legfejlettebb rádiós kapcsolatokhoz képest 10-100 -szoros sebességgel képes adatot továbbítani a világűrből a Földre.

Nem véletlen, hogy a DSOC nem csak az optikai adatátviteli távolsági rekordot döntötte meg, hanem messze vezet az egységnyi idő alatt letöltött teljes adatmennyiséget tekintve is. A kutatók december 4-én összesen 1,3 terabitnyi (azaz körülbelül 162,5 gigabájtnyi) adatot forgalmaztak a rendszeren keresztül egyetlen éjszaka alatt - összehasonlításképpen nagyjából ekkora adatcsomagot küldött a Földre a NASA Magellán missziója a küldetés teljes, négyéves időtartama alatt 1990-től 1994-ig.

Kubernetes képzéseinket már közel 300 szakember végezte el. A nagy sikerre való tekintettel a tanfolyamot aktualizált tananyaggal június 18-án újra elindítjuk! A 8 alkalmas, élő képzés képzés órái utólag is visszanézhetők, és munkaidő végén kezdődnek.

a címlapról