szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A szabályozási csomagot a magyar kormány ellenezte, azonban ebben a kérdésben nem volt vétójoga.

Közel hétéves eredménytelenség után történelmi jelentőségű megállapodásra jutott az Európai Parlament, a tagállamok Tanácsa és az Európai Bizottság: politikai megállapodás született az új migrációs és menekültügyi szabályozásról – írta meg a hvg.hu. Ez fogja felváltani a tíz évvel ezelőtt hatályba lépett dublini rendszert. Az új csomag több jogszabályt foglal magában, a rendszer lényege, hogy megerősített határőrizet mellett az illegális bevándorlóknak nem lesz lehetőségük az EU területére lépni, csak abban az esetben, ha vélelmezhető, hogy menekültstátuszra jogosultak. Addig zárt helyen őrzik őket, megakadályozva a belső mozgást.

A szabályozási csomagot a magyar kormány ellenezte, azonban ebben a kérdésben nem volt vétójoga. A rendelkezések minden tagállamra nézve kötelezőek lesznek.

Megegyeztek az új EU-s migrációs törvényről

Utolsó körben több napon át tartó egyeztetések, de összességében közel hét éves eredménytelenség után végül elfogadták az új uniós migrációs törvényt.

Nem is késlekedtek az uniós megállapodást kritizáló magyar kormánypárti nyilatkozatok:

A Brüsszelben elfogadott migrációs csomag elemeiben és teljes egészében is ellentétes azzal, amit a magyar kormány képvisel – reagált szerdán a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára. Dömötör Csaba a Facebook-oldalán közzétett videóban úgy fogalmazott: "nem ilyen karácsonyi ajándékra számítottunk".

A paktum részletiről szólva elmondta, hogy benne van a régóta vitatott elosztási kvóta, amely azt jelenti, hogy meghatározzák, egy-egy tagországnak "hány migránst kell befogadnia". "Az is benne van az új csomagban, hogy válsághelyzetben meg lehet haladni ezeket a számokat, azaz felső létszámkorlát nélküli befogadást jelent a tagországoknak" – emelte ki. Hozzátette, azt, hogy "mi a válság, azt ők mondják meg".

"Mi továbbra sem akarunk bevándorlást, ne döntsék el mások, hogy kivel élünk együtt, ne engedjük meg, hogy egy ilyen horderejű kérdésben a fejünk felett döntsenek" – hangsúlyozta.

Macront a sajátjai közül is bírálják a francia bevándorlási törvény szigorítása miatt

A francia kormányt is megosztja a bevándorlás szabályait megszigorító új törvény: az egészségügyi miniszter közölte, lemond, miközben a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés élén álló Marine Le Pen arról beszélt, pártja ideológiai győzelmet aratott. A francia törvény gyakorlatilag egyszerre született az EU új migrációs törvényével.