szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orvosok szerint a koronavírus áll a hátterében egy ritka és súlyos állapotnak, mely egy amerikai fiatalt is érintett: ez a kétoldali hangszalagbénulás.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Megbénultak egy massachusetts-i lány hangszálai egy koronavírus-fertőzés után, melynek során légcsőmetszésre (Tracheotomy) is szüksége volt, hogy egy éven át így segítsék őt a lélegzésben – az esetet a Pediatrics folyóiratban publikálták nemrég.

A jelentés szerint a 15 éves lány gyors, nehéz és zajos légzéssel ment sürgősségi osztályra, ahol kiderült: hangszalagbénulása van, ráadásul mindkét hangszálára kiterjedően. Az egyébiránt egészséges tinédzsert ezt követően egy sor vizsgálatnak vetették alá, ám nem sikerült kideríteni, mi okozhatta a problémát.

Kilenc nappal a sürgősségi felkeresése előtt ugyanakkor pozitív koronavírustesztet produkált, tünetei azonban enyhék voltak. Ennek ellenére az orvosok úgy hiszik, a hangszálprobléma mögött a vírus állhatott – legalábbis úgy látják, nem lehet másnak tulajdonítani azt.

Mint a Gizmodo írja, az ilyen típusú hangszálproblémák egyik gyakori kiváltója a neuropátia, avagy idegkárosodás – kutatások pedig rámutattak, hogy ennek lehet okozója a koronavírus-fertőzés. Amiben azonban a lány esete páratlan lehet a tanulmányt jegyző szakemberek szerint, az az, hogy egy tinédzser mindkét hangszálát érintette.

Jegyezze meg ezt a számot, nem vicc: tartsa be az 5 másodperces szabályt

Japán tudósok azt vizsgálták, mikor a legvalószínűbb a fertőzés kockázata, ha egy beteg ember mellett megyünk el.

Szinén szokatlan a vizsgált esetben az is, hogy a hangszálprobléma leginkább azoknál szokott jelentkezni, akik hosszasan intubálva vannak, azaz a lélegeztetik őket – ezzel szemben a 15 éves lánynál a vírusfertőzés enyhe lefolyású volt.

Ugyanakkor a kétoldali hangszalagbénulás, melyet a lány a vírusfertőzése után elszenvedett, egy olyan állapot, mely akár életveszélyes is lehet. Ez ugyanis a levegő tüdőbe jutását is meggátolhatja, ami fulladással végződhet. A fiatal lány esetében előbb enyhe módszerekkel igyekeztek kezelni az orvosok a problémát, majd mikor ezek nem jártak sikerrel, a légcsőmetszést választották – tehát egy csövön keresztül lélegzett, miután a légcsövét felvágták ehhez.

A lány már több mint 13 hónapon át függött ettől a beavatkozástól, miközben az orvosok végig arra vártak, hogy a bénulása magától meggyógyul-e. Végül eltávolították a csövet, és egy bordacsont-darabbal rekonstruálták a légútját, hogy kiszélesítsék azt – jegyzi meg a Gizmodo.

Hatszor nagyobb a veszély: bénulást okozhat a koronavírus-fertőzés, berobbanthat egy ritka autoimmun betegséget

Azoknál, akik elkapják a koronavírust, hatszorosára nő az úgynevezett Guillain-Barré-szindróma kialakulásának kockázata. Ez életveszélyes is lehet, ha a légzőszerveket érinti. A koronavírus elleni védőoltás tompítja ezt a hatást.

Ez a hangszálainak bénulását nem oldotta meg, de azt lehetővé tette számára, hogy egy viszonylag normális életet éljen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.