szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem mindegy ugyanis, mit vesznek hozzá alapul. Ha a már növelt minimálbért és bérminimumot is beleszámolják, akkor az emelés valójában csak 20 százalék körüli lesz, aminek pedig az infláció már előre elvitte a javát – ettől tartanak a pedagógus-érdekképviseletek.

Ugyan Orbán Viktor miniszterelnök a csütörtöki nemzetközi sajtótájékoztatóján jól hangzó hírt közölt azzal, hogy a saját költségvetési forrásból eddig tervezett 10 százalékos év elejei béremeléshez képest az EU-s források felszabadítása nyomán magasabb, 32 százalékos emelésre számíthatnak a tanárok,

a pedagógus-érdekképviseletek attól tartanak, hogy az ígért 32,2 százalékos emelés – ami így is elmarad a követeléseikben szereplő 50 százalékostól – valójában csak 20 százalékos lesz.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja ugyanis a Népszavának arról beszélt: a béremelés kapcsán még mindig sokkal több a kérdés, mint a válasz. Egyáltalán nem mindegy például, hogyan számolják, mihez viszonyítják a tervezett emelést, hiszen decemberben emelkedett a garantált bérminimum és a minimálbér is.

Vagyis az érdekképviseleti vezető szerint nem mindegy, hogy melyik hónapot veszik alapul. Jelenlegi információik szerint a novembert, ami Nagy Erzsébet szerint azt jelentené, hogy „ezek az emelések már beletartoznak a 32 százalékba, így gyors számításaink szerint máris csak körülbelül 20 százalékos emelésről beszélhetünk a decemberi bérekhez képest, ami viszont már az inflációt sem kompenzálja”.

Ráadásul – tette hozzá – ez még mindig csak ígéret, hiszen arra Orbán Viktor is célzott, hogy hiányzik még egy „jogi aktus”, először kapnia kell a kormánynak egy levelet Brüsszelből, hogy az ígéret meg is valósulhasson. Arról, hogy a kormányzat ígéretének beváltása nem megy könnyen, itt írtunk bővebben:

Pedagógusbér: hiába jön az uniós pénz, az emelés továbbra is csak ígéret

Több mint egy éve ígéri az Orbán-kormány a pedagógusok béremelését, 2025-re a bruttó 800 ezer forintos átlagot - ha majd jön az EU-s pénz. Ám most, hogy már tényleg jön, jövőre így is csak az enélkül is tervezett 10 százalékos emelés tűnik biztosnak, amit viszont már el is vitt az infláció.

(Nyitóképünk illusztráció)