szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mikor már látszott, hogy a Fidesz ismét belenyúl a választási szabályokba fél évvel az önkormányzati választás előtt, a DK javasolta az ellenzéki közös listát. Nem mindenki lelkes tőle, igaz, még az sem látszik, együtt vagy külön érhetnének el jobb eredményt a pártok.

Továbbra sem dőlt el, hogy az ellenzék közös listán indul-e jövőre a fővárosi önkormányzati választáson – írja a Népszava, amely körkérdésben érdeklődött az ellenzéki pártoknál, hogy állnak a Demokratikus Koalíció (DK) kezdeményezéséhez, miszerint induljanak a jövő június 9-i önkormányzati választáson közös budapesti listán.

A közös ellenzéki lista ötlete akkor merült fel, amikor már látszott, hogy a Mi Hazánk törvényjavaslatát támogatva a Fidesz-KDNP-s parlamenti többség átírja alig fél évvel a választások előtt az önkormányzati voksolásnak a fővárosi közgyűlés összetételére vonatkozó szabályait, a jobb eredmény érdekében közös listára kényszerítve az ellenzéket.

Végül így is lett, megszavazták. Pedig már az is szokatlan, hogy a kormánypártok komolyan vesznek egy ellenzéki indítványt. A benyújtás és a végszavazás között történt még egy szövegmódosítás: eredetileg két jelölőszervezet közös listájának 10, több szervezetének 15 százalékot kellett volna elérnie a mandátumszerzéshez, de ezt törölve minden listánál 5 százalékos küszöböt húztak meg.

A Fidesz-kétharmad a Mi Hazánk ötletére átírta a fővárosi választás szabályait

A kormánypártok szavazatával a Mi Hazánk javaslatára átírják az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályait. A hasonló témában már bejáratott "Volner-trükkel" a Fidesz így elérte, hogy a Karácsonyt támogató ellenzék jó eséllyel elveszítse Fővárosi Közgyűlési többségét jövőre.

A Népszava körkérdésének eredménye az lett, hogy miközben a párbeszédes Karácsony Gergely főpolgármester, a DK és az MSZP közös listás indulást szeretne, a Momentum úgy látja, „az új rendszerben könnyen előfordulhat, hogy külön listákkal az ellenzék több mandátumot szerezhet”. A Momentum sem alakított ki végleges álláspontot a kérdésben, egyelőre a lehetőségeket vizsgálja. Az LMP és a Momentum várhatóan külön indulhat.

Kérdés persze, hogy valóban eredményesebben szerepelhet-e az ellenzék, ha több listával vág neki a fővárosi választásnak. Závecz Tibor, Závecz Research vezetője a Népszavának azt mondta, nem készültek még olyan mérések, amelyek az egynél több ellenzéki lista támogatottságát vizsgálták volna. Így a lehetőségek most még nem is modellezhetők, nem számolható ki, hogy a Momentummal együtt vagy külön mennyit kapna egy ellenzéki lista.

Némi támpont azért, hogy mint arról a hvg.hu is írt, a Tóka Gábor-féle Vox Populi elemző blog egy szeptemberi, a pártpreferenciákat Budapesten vizsgáló Medián - 21 Kutatóközpont közös felmérés számait alapul véve már készített modellszámítást egy lehetséges közös ellenzéki listánál – ez a Jobbikkal nem, az LMP-vel viszont számolt. E szerint az ötpárti lista

a Mi Hazánk-féle modellben 40 százalékot kapna, míg a Fidesz 37, az MKKP 11, a Mi Hazánk pedig 6 százalékkal számolhatna, más párt listája pedig önállóan nem érné el az 5 százalékos bejutási küszöböt.

Karácsonyék három embert veszíthetnek, a Kutyapárt királycsináló lehet az új választási törvénytervezet alapján

Alighanem már csak némi politikai színjáték és talán a közvetlen főpolgármester-választás eltörlését célzó szövegmódosítás van hátra, aztán a kormánypártok szavazatával a Mi Hazánk javaslatára átírják az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályait. Ez jelentősen megnehezítheti Karácsony újabb ciklusát, hiszen a tervezett módszert modellezve bizonyítható, hogy a változtatás a kormánypártoknak kedvezne.

A Momentumnak ráadásul most más is leköti a figyelmét, mert mint a hvg.hu is megírta, a héten kiderült, hogy váltás lesz az elnöki poszton. Gelencsér Ferenc ugyanis lemond az elnökségről, amit viszont Donáth Anna szívesen elvállalna – a párt elnökségének szinte teljes lecserélésével együtt. Vagyis a gyermeke születése miatt hátralépett Donáth visszatérne. Csakhogy ehhez még a párt tisztújító közgyűlésének jóváhagyása is kell.

Lemondott a Momentum elnöke, Donáth Anna visszatér, és lecserélik az elnökséget is

Szerdán lemondott Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke és a hvg.hu információi szerint így tesz a teljes elnökség is. A pártot a Momentum eddigi "arca", Donáth Anna veszi át elnökként, bár ezt még meg kell erősítenie a rendkívüli tisztújító kongresszusnak is.