szerző:
K. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Korábban megírtuk, a BKK úgy modernizálta a 100E reptéri expressz buszon a jegyvásárlás módját, hogy amiatt sokan véletlenül többször is kifizetik a 2200 forintos jegyárat.

„A BKK tapasztalatai szerint a külföldi ügyfelek jelentős többsége érti és magabiztosan használja a digitális fizetési megoldást, hiszen a jegyvásárlás folyamata itthon is teljes egészében a világ több országában alkalmazott sztenderdet követi: az ügyfél nem kap papíralapú jegyet vagy visszaigazolást, a sikeres vásárlást a jegyérvényesítőn megjelenő visszaigazoló üzenet jelzi” – írta a hvg.hu korábbi cikkére reagálva a Budapesti Közlekedési Központ egy levélben.

Ebben jelezték: úgy vélik, korábbi cikkünk címe – A gyanútlan turisták akár tízezer forintot is bukhatnak a 100E reptéri busz jegyautomatájának sajátos működésén – „feltételezésre épül, ami alkalmas arra, hogy félrevezesse az olvasókat”. A BKK ugyanis úgy gondolja, bár Magyarországon valóban egyedülálló az az úgynevezett jegyvalidátor, amelyen nyár óta meg lehet fizetni a 100E busz jelentősen emelt, 2200 forintos viteldíját, mivel külföldön több helyen használatban van ilyen, pont a turisták nincsenek veszélyben.

A probléma, mint korábbi cikkünkben megírtuk, hogy a jegyvalidátor semmilyen más visszajelzést nem ad a sikeres vásárlásról, mint hogy 3 másodpercre felvillan egy kis zöld képernyő, valamint a BKK tájékoztatása szerint a gép hangot is ad, de ez ottjártunkkor, normál alapzajjal nem volt hallható. Így a kiadott bizonylatra, esetleg kézzel fogható jegyre, számlára számító utasok közül többen nem biztosak benne, hogy valóban érvényes volt a vásárlás, és újra fizetnek; ottjártunkkor a buszsofőr fogalmazott úgy, hogy a turisták közül van, aki akár öt-hatszor is fizet, mire rájön, mi a helyzet.

A gyanútlan turisták akár tízezer forintot is bukhatnak a 100E reptéri busz jegyautomatájának sajátos működésén

A BKK úgy modernizálta az érintőkártyás fizetést a reptéri buszon, hogy a készülék nem ad jegyet vagy bizonylatot, csak felvillan egy zöld pipa. Sok utas kétszer, háromszor vagy akár többször is kifizeti a méregdrága jegyet, mire rájön a működési elvre.

A BKK a levélben azt is elárulta:

eddig 135 esetben érkezett a BKK-hoz dupla kifizetésre vonatkozó bejelentés,

a tendencia pedig hónapról hónapra csökken. Ez ugyanakkor kizárólag azt mutatja meg, hány olyan utas van, aki egyrészt kétszer fizetett, másrészt a megfelelő felületeken utána is járt, hol lehet bejelenteni a problémát, majd kitöltötte a megfelelő űrlapot; hogy hányan vannak, akik bár többször fizettek, de mindezt – például külföldi turistaként – nem tették meg, arról nincs adat. A BKK hozzáteszi: eddig összesen 348 ezren fizettek a Budapest Pay&Go rendszerén keresztül, a bejelentések után pedig minden esetben visszautalják a pluszban kifizetett jegy árát.

„Természetesen, ha az ügyfelek visszajelzései alapján úgy tapasztaljuk, hogy szükséges, akkor mindenképp beavatkozunk, például úgy, hogy meghosszabbítjuk a terminálon megjelenő, a vásárlás sikerességét igazoló zöld pipa megjelenési idejét, valamint további jelzéssel arra is felhívjuk a figyelmet, hogy az ügyfél ne érintse újra a kártyáját” – írják, hozzátéve, az érintett járatokon utaskoordinátorok is segítik a vásárlásokat.

A BKK megjegyzi azt is: novemberben már az M1-es metrón is bevezették ugyanezt a szolgáltatást, de itt már a reptéri buszhoz képest valamivel szerencsésebb formában: a vásárlást igazoló zöld jelzés 3 másodperc helyett már 5 másodpercig jelenik meg, a képernyőn pedig „A bankkártyád a jegyed” információ is olvasható. Arról, hogy fejlesztenék a szoftvert, és a gép például rákérdezne ismételt érintéskor, az utas valóban újabb jegyet szeretne-e venni, egyelőre nincs hír, de a BKK ígéri: ha a tapasztalatok indokolják, a jövőben is nyitottak a változtatásokra.