szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Földtől mintegy 6500 fényévre találhatók azok a kozmikus por- és gázfelhők, amelyekről az Európai Déli Obszervatórium készített fényképet.

Az idei évben egy igazán különleges csemegével kedveskedik a csillagászat szerelmeseinek az Európai Déli Obszervatórium (European Southern Observatory, ESO): egy 1,5 milliárd pixeles felvételt készített egy 6500 fényévre lévő ködről, amely pont úgy néz ki, mintha egy csirke rohanna át az égbolton – írja az Interesting Engineering.

Az IC 2944, vagy más néven Caldwell 100 egy nyílthalmaz és köd a Kentaur csillagképben. Ez egy hatalmas por- és gázfelhő az űrben, ami a csillagok születésének ad helyet. A felhőkben nagyjából annyi anyag van, amennyi 15 Nap létrejöttéhez lenne elegendő.

European Southern Observatory

A felvételt a chilei VLT Survey Telescope készítette, és 1,5 milliárd pixelből áll össze. Különlegessége, hogy a két nagyobb, valamint egy kisebb köd, illetve a csillagok olyan alakban rendeződtek el, mintha egy csirke akarna elfutni előttünk/mellettünk.

Maga a kép 270 fényév szélességű. Kiszámolták, hogy ha ezt a távolságot valóban egy csirkének kellene lefutnia, 21 milliárd évbe telne, mire a kép egyik szélétől eljutna a másikig. Összehasonlításként: az univerzum jelenleg körülbelül 13,8 milliárd éves lehet.

A gáz helyenként rózsaszínűnek tűnhet, ez a benne lévő fiatal csillagok fénye miatt van így.

Az ESO természetesen nem egy fotót készített az égbolt ezen részéről, a fényképet rengeteg felvételből gyúrták egybe.

Aki szereti az ilyesmit, az itt tud elveszni a részletekben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.