szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 35 kilométeres magasságból fogja pásztáznia NASA új teleszkópja a Tejútrendszert. Vizsgálódásaiból az is kiderülhet, hogyan született a Nap és hogyan keletkezett a Föld.

Új kísérletbe kezd a NASA, hogy jobban megismerjük a Tejútrendszert. A szervezet egy ballont fog a magasba engedni az Antarktisz felett, ami a galaxisunkban található csillagok közötti teret pásztázza majd.

A GUSTO (Galactic/Extragalactic ULDB Spectroscopic Terahertz Observatory) nevű teleszkóp a tervek szerint 36,5 km-es magasságba emelkedik majd, és legalább 55 napig fog egy ballonhoz csatolva lebegni.

José Silva / GUSTO Team

A szerkezet nagyjából 1000-szer magasabb frekvencián dolgozik, mint egy átlagos mobiltelefon. Segítségével az atomok és molekulák által továbbított jeleket lehet befogni.

Használatával tudósok 3D-s térképet készítenek a Tejútrendszer egy adott régiójáról rendkívül magas frekvenciájú rádióhullámok segítségével. A NASA éppen ezért kozmikus rádióként hivatkozik a teleszkópra, ami a csillagközi térben lévő szén-, oxigén- és nitrogénjelekre figyel. A tér árulkodhat arról, hogyan keletkezett a Nap és a hozzá hasonló csillagok, hogyan fejlődhettek a idő múlásával, és miként születhetnek a körülöttük kavargó anyagkorongból a bolygók.

A Gizmodo azt írja, a földi teleszkópok nem tudják elvégezni ezt a megfigyelést, mert a légkörben lévő vízgőz elnyomja az atomok és molekulák fényét. A GUSTO azonban egy 1,1 millió légköbméteres ballonhoz lesz rögzítve, ami a nyári időszakban sokáig képes üzemelni az Antarktisz felett. Ha felfújják, akkora lesz, mint egy focipálya.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.