szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Noha az orosz-ukrán háború hatására sokat romlottak az orosz-amerikai kapcsolatok, az űrbéli együttműködés folytatódik, legalábbis egy ideig még biztosan.

Oroszország és az amerikai űrhajózási hivatal (NASA) megállapodott arról, hogy 2025-ig meghosszabbítják közös repüléseiket a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) – jelentette be csütörtökön a Roszkoszmosz orosz űrügynökség.

Az ISS általános működésének megbízhatósága és annak biztosítása érdekében, hogy a Roszkoszmosz és a NASA legalább egy-egy képviselője jelen legyen az állomás saját szegmensében, 2023-ban megállapodás született az amerikai partnerekkel a közös repülések 2025-ig történő meghosszabbításáról – emelik ki, megjegyezve, hogy az Oroszország és a NASA közötti, az ISS-re irányuló repülésekről szóló megállapodáshoz két kiegészítést írtak alá e célból 2023 júliusában és decemberében.

Oroszország már 2022 júliusában bejelentette, hogy 2024 után ki akar vonulni az ISS-ről, ahol űrhajósai állandóan tartózkodnak, és amelynek működtetésében fontos szerepet tölt be. A cél ezt követően egy orosz űrállomás létrehozása.

Októberben Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy nyilatkozott, hogy az orosz űrállomás első szegmensét 2027-ben kell pályára állítani, valamint ígéretet tett arra, hogy a közelmúltbeli kudarcok ellenére folytatják az űr meghódítását.

Meg kellene semmisíteni a Nemzetközi Űrállomást - de mégis hogyan?

Egyfajta „vontató" űrjárművet fejlesztene a NASA a Nemzetközi Űrállomás elmozdítására a Föld körüli pályáról, hogy az a légkörbe lépve eléghessen.

Az orosz űrszektor, amely történelmileg az ország büszkesége, évek óta finanszírozási problémáktól, korrupciós botrányoktól és kudarcoktól szenved, mint például a Luna-25 holdszonda augusztusi elvesztése – az már csak a hab a tortán, hogy a programban résztvevő egyik rakétatudós a kudarc után mérgező gombát evett, és meghalt.

Az ISS-t, amely az Európát, Japánt, az Egyesült Államokat és Oroszországot tömörítő nemzetközi együttműködés példaképe, 1998-ban kezdték el összeállítani. A tervek szerint 2024-ben állt volna le, de a NASA számításai szerint 2030-ig működhet. Hogy utána mi lesz, legalábbis mi várható, arról itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.