Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Véget ért a hónapok óta tartó árstagnálás, újra növekedést mértünk, amikor a vasárnapi ebédhez vásároltunk be. De mit hoz a jövő év?

Sokszor leírtuk 2023-ban, most még egyszer utoljára megtesszük: ez az év az inflációról szólt. A drágulás pedig ott ütött igazán, ahol a legjobban fáj: az élelmiszereknél. Az energia mellett ez a fogyasztásnak az a szelete, amely mindenkit érint, ráadásul napi szinten. És amíg a rezsi még 2022-ben drágult, az üzemanyagoknál is már az előző év végén elengedte a kormány legkádáribb csodafegyverét, az árstopot, az élelmiszereknél ez az intézkedés még fél évig mérgezte a piaci viszonyokat, ezzel együtt a normális árképzést. Ez azonban csak az egyik magyarázata volt annak, hogy egyes termékköröknél az árszint egy év alatt gyakorlatilag megduplázódott az év elejére: a 2022-es aszály, az a sok gyártó esetében egy évre fixált magasabb energiaár, de a béremelési kényszeren keresztül maga az infláció is hozzájárult a dráguláshoz.

Innen indultunk januárban, és őszig kellett várni arra, hogy valamennyire normálisnak tekinthető ármozgást láthassunk a boltokban. A kormány ezt természetesen a saját érdemének tudja be, amihez két (látszat)intézkedéssel mindenképpen hozzájárult: a júniusban bevezetett kötelező akciózással feltalálta a bolti akciókat, a júliusban elindult Árfigyelővel pedig mindenki számára nagy segítséget nyújtott, aki ennek ellenére nem találkozott akciós újsággal. Természetesen mind a bolti akciózás, mind az alapélelmiszerek egyébként jobbára hasonló árának viszonylag könnyen kezelhető összehasonlítása hasznos dolog, már bevezetésükkor és azóta is jól látszott: akármit állít a kormány, nem ez volt, ami végül letörte az árakat – vagy hát jobbára megállította a növekedésüket. Sokkal inkább az infláció egyik fájdalmas következménye: a fogyasztás visszaesése.

Fazekas István

2023-ban már-már megbűvölve figyeltük, hogy a statisztikai hivatal milyen inflációs adattal áll elő, és az év elején még majdnem 26 százalékos emelkedés mikorra szorul vissza 10 százalék alá, a KSH azonban egy másik, épp ennyire aggasztó számot is közölt hónapról hónapra, amely azt mutatta, hogy az emberek kosarába – bár többet költenek – hónapról hónapra kevesebb termék kerül. Az élelmiszereknél így van ez már 2022 júliusa óta, decembertől pedig általános a visszaesés, ez pedig már az államot is súlyosan érinti, hiszen az áfabevétel is jócskán (több mint 1100 milliárd forinttal) elmarad a várttól – ha mindezt összeadjuk, láthatjuk, mennyire is fontos az államnak, hogy valaki örüljön végre a „profitéhes spekuláns multik” árainak letörésére kitalált ajándékainak.

December végén még nem látszik, a karácsonyi forgalomban hatott-e mindez, egy dolog azonban jól látható: ha a karácsonyi forgalom felpumpálása érdekében nyomták le a kereskedők az árakat, az ünnep múltával gyorsan meggondolták magukat. A hónapok óta jobbára stagnáló, de kis mértékben még csökkenésnek is induló kosárérték újból megnőtt, nagyjából az augusztusi – vagyis az élelmiszerárstop kivezetése utáni első hónappal megegyező – szintre.

 

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb változatban.)

Hogy miért gondoljuk azt, hogy nem szezonális tényezők határozták meg az áremelkedést? Mert az árak mozgása igazából semmilyen mintát nem követ: egyes termékek itt olcsóbbak lettek, máshol drágábbak, és ugyanez igaz az átlagos szintekre is. Eltűnt a feltűnően olcsó (200 forint alatti) UHT-tej, szép lassan kúszik felfelé az infláció emblematikus termékévé vált vaj ára, cukrot viszont lehet olcsóbban és drágábban is venni – de hát ki akarna venni cukrot karácsony után?

AFP / ANP MAG / Remko de Waal

Ha az összképet nézzük, az egy évvel korábbinál 2,3 százalékkal olcsóbban hoztuk ki a négyszemélyes, négyfogásos vasárnapi ebédet december végén, a november végi árakhoz képest majdnem egy százalékkal magasabb volt a végösszeg.

 

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb változatban.)

A legalacsonyabb ezúttal a Lidlnél volt a kiadásunk, a diszkontláncot az Auchan és a Penny követte a sorban.

 

(A grafikont itt nézheti meg nagyobb változatban.)

Hogy mit hoz a jövő év? A legfontosabb változás a csomagolóanyagok után kiszabott 50 forintos (visszaváltható) díjat, igaz, az általunk vizsgált alapélelmiszerek között nincs olyan termék, amelyet érintene, hiszen a tejtermékekre nem vonatkozik a szabályozás.

A kérdés inkább az lesz, hogy a december után normális körülmények között is visszaeső fogyasztás hogyan alakul majd, érinti-e az, hogy a minimálbért most nem januártól, hanem decembertől emelték meg. És persze, hogy hogyan reagálnak a fogyasztókra az áruházláncok. A szakemberek jövőre is 5-6 százalékos inflációval számolnak, a nagy kérdés az lesz, hogy ezt jövőre mennyire hajtja majd az élelmiszerek ára: úgy lesz, mint egy éve, amikor átlagosan 50 százalékos volt az élelmiszer-infláció, vagy úgy, mint az elmúlt hónapokban, amikor már a szolgáltatások drágulása ellensúlyozta azt, hogy az élelmiszerek még ha minimálisan is, de olcsóbbá váltak.

Mit főztünk ki?

Egy négyfős családi ebéd hozzávalóinak árát gyűjtöttük össze a hét nagy élelmiszerláncnál (Aldi, Auchan, Lidl, Penny, Prima, Spar, Tesco). A bevásárlólistában szerepel minden korábban árstopos termék, de olyanok is, amelyek drágulása meghatározta az elmúlt időszakot (például a vaj vagy a vöröshagyma). A mennyiségeknél fajlagos árat számoltunk, tehát bármekkora is volt a kiszerelés, általában a kilós egységárat néztük, kivéve a tojást, ahol tíz darabot számoltunk egységként, illetve a száraztésztát, ahol a jellemző, félkilós zacskót. A termékeknél ugyanazokat a kategóriákat néztük, a száraztésztáknál például a négytojásos változatot, a tojásnál pedig legalább M-es méretet, a kiszereléseknél viszont azt kerestük, amelyiknek a fajlagos ára a legalacsonyabb.

Ezekből számoltuk aztán ki egy ebéd árát, amely egy csirkeaprólékkal készülő zöldséglevesből, egy sertéspörköltből, rántott csirkemellfiléből és almás pitéből áll. (A listában szereplő egyes termékek több fogáshoz is felhasználhatók, az egyszerűség kedvéért ezeket egy helyen jelöltük csak.)

A sorozat korábbi cikkeit itt olvashatja el.