szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Intő példával szolgál mindenkinek egy felhasználó esete: még az ujján is égési sérülést szenvedett, amikor olvadáspontig melegedett egy kábel, amivel az iPhone-ját töltötte épp. Végül beleszakadt a mobilba a töltő vége, de szerencsére nagyobb baj nem történt.

Az Apple hosszú idő után – uniós nyomásra – lépett a szabványosítás útjára, és az iPhone 15-széria tagjai már nem a cég saját, Lightning-csatlakozójával, hanem az USB-C-vel szerelve érkeznek. Ez egyébként napjainkban már iparági sztenderd, valamennyi új androidos készülék és kiegészítő is ezzel érkezik.

Ez azt is jelenti, hogy immáron gyakorlatilag bármilyen USB-C-s kábellel tölthető egy új iPhone, legyen az egy androidos készülékhez adott darab, vagy éppen egy általános töltőkábel. Hogy miért nagy szó ez?

Azért, mert korábban csak azokkal a Lightning-kábelekkel állt szóba az iPhone, amelyek tartalmaztak egy MFi (Made For iPhone) chipet.

Ilyet persze csak az Apple által jóváhagyott gyártók kaphattak, a cég saját töltőkábelei mellett. Ezzel ugyanakkor kiszűrhető volt a nem megfelelő minőségű töltő: bár kaphatóak voltak silány kábelek MFi-chip nélkül, de ezek egy ideje már gyakorlatilag használhatatlanok voltak, mert az iPhone letiltotta őket. Így megelőzhető volt, hogy egy zárlatos, vagy a gyenge minősége okán más hibától szenvedő töltőkábel károsítsa az iPhone-t, vagy – adott esetben – tüzet okozzon.

Bizarr gond van az iPhone 15-ökkel: előfordul, hogy a telefon kezdi el tölteni az akkumulátort

Sokasodnak a problémák az új iPhone-ok háza táján: a melegedés és a BMW-s NFC-problémák mellett úgy tűnik, egyes hordozható töltőkkel sem hajlandóak megfelelően együttműködni.

Az USB-C-vel azonban az MFi már a múlté, tényleg bármilyen töltőkábel használható a legújabb iPhone-modellekhez, ami némi veszélyt is hordoz, mint azt valaki a saját bőrén tapasztalta meg.

Egy iPhone 15 Pro Max tulajdonosa ugyanis arra lett figyelmes, hogy irreális mértékben melegedni kezdett a telefonja töltés közben. Konkrétan annyira, hogy amikor megpróbálta kihúzni a töltőkábelt, annak „feje” beleszakadt a telefonba, mivel a műanyag olvadáspontig forrósodott.

Charging cable got so hot it MELTED the plastic, broke into my phone and burned my finger. What can I do?
byu/NoisilyMarvellous iniphone

A töltő égésnyomokat hagyott a készüléken, valamint teljesen bele is ragadt a leszakadt rész a telefonba – sőt, még égési sérülést is hagyott a tulajdonos ujján.

A NoisilyMarvellous nevű felhasználó a Redditen osztotta meg a történetet, melyre a BGR figyelt fel. Később egy kommentben meg is írta a szerencsétlenül járt személy, hogy az Amazonról vásárolt töltőadaptert és kábelt használt, bár ennél konkrétabban nem fejtette ki, milyet.

Természetesen az Amazonról is lehet jó és kétes minőségű töltési kiegészítőket venni, így hiba lenne általános következtetést levonni az amazonos töltőkről.

Azt hiszi, pénzkidobás drágább USB-C kábelt venni? Akkor nézze meg ezeket a röntgenképeket

Tízezrekbe is kerülhet egy márkásabb USB-C kábel, viszont ennek az árnak a töredékéért, már egy-kétezer forintért is lehet ilyen kiegészítőt kapni. Hogy mi köztük a különbség (az áron kívül), azt röntgenképek leplezik le.

Az azonban rendkívül fontos, hogy mindig használjunk megbízható töltőket. Nem kell, hogy feltétlenül gyári legyen, de ami irreálisan olcsó – 1 dollár körül mozog az ára –, az mindig gyanús. Érdemes utánajárni, megnézni az értékeléseket, adott esetben több helyen is, mielőtt ilyesmit vásárolunk. Mert bár vonzónak tűnhet, hogy pár száz forintért is van töltőadapter vagy kábel, de az értékelések között olykor előfordulnak képek feketére égett, vagy kigyulladt példányokról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.