szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Technikai jellegű módosítások jönnek a Napenergia Plusz Program feltételeiben: maximálták a fázisbővítésre elkölthető összeget, eltekintenek az alvállalkozók előzetes regisztrációjától és meghatározták, meddig tart a kötelező garancia. Az otthonukat napelemes-energiatárolós rendszerrel felszerelni kívánók január 15-től pályázhatnak a támogatásra.

Több ponton is módosították a Napenergia Plusz Program kiírását – közölte csütörtökön az Energiaügyi Minisztérium. A 75 milliárdos program keretein belül összesen 15 ezer háztartás számíthat arra, hogy energiatárolókkal kiegészített napelemes rendszerük kiépítését megtámogatja az állam: a költségek 65 százaléka, de legfeljebb 5 millió forint erejéig.

Az újként beharangozott pályázat – ami valójában a korábbi hasonló program utolsó ütemének átcímkézése – révén az állam biztosítani szeretné, hogy továbbra is értelmezhető időn belül megtérüljön egy-egy ilyen beruházás. Tavaly ősszel ugyanis kivezették a hálózatba betáplált és onnan kivett elektromos energia mennyiségén alapuló a rendkívül kedvező éves szaldó elszámolást a háztartási napelemes rendszereknél, és a január 1-től az új rendszerekre érvényes bruttó elszámolás már pénzügyi alapú és kevésbé kecsegtet jó megtérüléssel, ha egyáltalán lehet erről beszélni. A napelemek által napos időszakokban megtermelt felesleges energiát alacsony átvételi áron veszi át a szolgáltató, a felhős napokon szükséges energiát viszont jó pénzért értékesíti a háztartás számára.

A pályázatra már tavaly megnyitották a kivitelezői regisztrációt, a minisztérium szerint eddig több mint 400 vállalkozás regisztrációját hagyták jóvá – a pályázat által támogatott beruházásokat csak regisztrált vállalkozások kivitelezhetik –, de az elmúlt hetekben 1900 telefonos és írásos ügyfélszolgálati megkeresést kaptak, és többek között a beérkezett észrevételek alapján döntöttek a kiírás módosításáról, pontosításáról, a következő pontokban:

  • A mérőhely szabványosítása és legfeljebb 3*20 A-es fázisbővítése támogatható tevékenységként összesen maximum 600 ezer forintig számolható el.
  • Az e tételektől külön kezelendő előkészítési és adminisztratív költségekre a beruházási kiadások legfeljebb 15 százaléka fordítható.
  • A kötelező garanciális időszakokat a várható megtérülési időhöz igazítják, így a rendszergarancia, a kivitelezői garancia, valamint a napelemre, az inverterre és a tárolóra vonatkozó termékgarancia időtartamát egyformán 10 évben határozzák meg.
  • Regisztrálniuk csak a generálkivitelezőknek kell, az általuk megbízott alvállalkozók ez alól mentesülnek.
  • A pályázók és kivitelezők védelme érdekében a módosított dokumentumok részletezik a vállalkozási szerződés felmondási feltételeit, jogosulatlan felhasználás esetén a támogatás visszakövetelésének lehetséges módját.
  • Kötelező lesz a kiíró által biztosított szerződésminta használata is.

A pályázó háztartások január 15-től választhatnak kivitelezőt a regisztráltak közül, a támogatási kérelmet már a velük megkötött kivitelezői szerződéssel lehet majd benyújtani.

Rendezze az adótartozását és jelentse ki a vállalkozását otthonából, különben lemarad az állami napelemről és akkuról

Jó, hogy megkövetelik a saját erőt, mert így tudatosabban állnak hozzá a pályázók, de negatívum, hogy szociális alapon nincs pozitív megközelítés az új lakossági napelemes és akkumulátoros állami támogatási programban. A Napenergia Pluszt sokan várták, de számos feltételnek meg kell felelni annak, aki pályázna.