Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. január 4. 09:47

Pályára álltak a Starlink mobilszolgáltatásért felelős műholdjai

A "már meglévő LTE-telefonokkal” fog működni a Starlink és az amerikai T-Mobile közös, közvetlen műholdas kapcsolaton alapuló szolgáltatása, ami eleinte csak szöveges üzenetek küldésére és fogadására nyújt lehetőséget.

A SpaceX alacsony Föld körüli pályára állította az első olyan Starlink műholdakat, amelyek mobilhálózathoz való csatlakozást tesznek lehetővé a T-Mobile és más szolgáltatók ügyfeleinek. A már meglévő konstelláció hetedik rétegét bővítő, összesen 21 műhold közül hat egység Direct-to-Cell képességeket biztosít, azaz terminál nélküli, közvetlen csatlakozást tesz lehetővé a mobilhálózat-üzemeltetők számára az SMS-ezéshez, telefonáláshoz és böngészéshez a hardver vagy a firmware megváltoztatása nélkül.. A továbbfejlesztett Starlink műholdak a beépített eNodeB modemnek köszönhetően cellatoronyként képesek funkcionálni az űrben.

A műholdcég partnere a korábban több projektben bizonyító T-Mobile, a távszolgáltató biztosítja a Starlink második generációs műholdjai számára 5G spektrumainak egy részét, így válik lehetővé a T-Mobile előfizetői számára idővel, hogy hozzáférhessenek a műholdas hálózathoz. A Starlink nemrég pályára állított műholdjai szolgáltatják a technikai alapot a cég idén induló Direct-to-Cell műholdas telefonszolgáltatásának, ami az LTE-szabvánnyal működő eszközökön keresztül teszi lehetővé a szöveges üzenetek írását, idővel pedig a hanghívásokat és az internetezést a rosszul vagy gyengén lefedett területeken. A hang- és adatszolgáltatás valamikor 2025-ben válik elérhetővé, egyelőre pontos dátum nem ismert. A vállalat szerint 2025-ben a SpaceX műholdak különböző IoT-eszközök csatlakoztathatóságát is lehetővé teszik majd.

spacex

A senior horizonton túl: a staff meg a többiek

Senior tapasztalati szint fölött van még pár egzotikus lépcsőfok, illetve a mögöttük rejtőző elvárások.

A senior horizonton túl: a staff meg a többiek Senior tapasztalati szint fölött van még pár egzotikus lépcsőfok, illetve a mögöttük rejtőző elvárások.

Jonatan Hofeller, a SpaceX Starlink projektért felelős alelnöke korábban is hangsúlyozta, hogy a műholdas távközlési cégek és a klasszikus mobilszolgáltatók a jövőben egyre több hasonló közös projekten fognak együtt dolgozni annak érdekében, hogy a földi hálózattal lefedetlen területeket ellássák legalább az alapszolgáltatásokkal. Az amerikai T-Mobile mellett számos más ország szolgáltatója jelezte a Direct-to-Cell műholdak használatára vonatkozó igényét, többek közt a kanadai Rogers, a japán KDDI, az ausztráliai Optus, az új-zélandi One NZ, a svájci Salt, valamint a chilei és perui Entel. A T-Mobile-lal való együttműködés első tesztjei hamarosan elkezdődnek, de hogy az idei év során pontosan mikor válik elérhetővé a szolgáltatás a hétköznapi ügyfelek számára, nem ismert.

A szolgáltatás minősége természetesen nem lesz versenyképes a meglévő földi mobilhálózatokkal, a sávszélesség korlátozott lesz, mivel a  Direct-to-Cell műholdak mindösszesen csak 7 Mbps-os átvitelt támogatnak nyalábonként. A műholdak üzembe állításával idővel fokozatosan válnak elérhetővé a hang- és adatszolgáltatások is a kezdeti szöveges üzenés lehetősége mellett, valamikor 2025 során.

A globális partnerhálózatok ügyfelei képesek lesznek a szolgáltatásra roamingolni, amikor a szolgáltatójuk mobiltornyának hatótávolságán kívül tartózkodnak. A Direct-to-Cell ezzel közvetlen versenytársává avanzsálódik az Apple iOS 14-ben bevezetett műholdas segélyhívó szolgáltatásának, illetve a Snapdragon Satellite-nak, ami az Iridium konstellációján keresztül juttat szövegeket androidos mobilokra.

A sorozat május 28-i, harmadik állomásán az AWS-ben biztonsági megoldásait vesszük nagyító alá. Átnézzük a teljes AWS security portfóliót a konténerbiztonságtól a gépi tanulásos alkalmazások védelmén át, egészen az incidenskezelésig.

a címlapról

MÁLNÁS

1

Tőzsdére megy a Raspberry Pi

2024. május 16. 14:00

Az elmúlt évek meghatározó áramköri lapkáit készítő technológiai cég papírjaival is lehet majd kereskedni a brit tőzsdén.