szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Legalábbis ez a véleménye a CNN gazdasági rovatának, mely szerint az inflációba bele is törhet a demokraták bicskája.

Amerikai elnökválasztás
A kérdés ugyanaz, mint négy éve, de a tét talán sosem volt ekkora a világra nézve: Joe Biden vagy Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke? A hvg.hu-n minden eseményét követjük az amerikai elnökválasztásnak, és elmagyarázzuk azokat a részleteket, amelyek a mi életünkre is hatással lesznek, akármi is legyen az eredmény 2024 novemberében.
Friss cikkek a témában

„Megértem, hogy munkaerőhiány van, és emiatt felmennek a bérek, de azt viszont nem értem, hogy mi kerül egy hamburgerben, nagy adag sültkrumpliban és egy italban 16 dollár tíz centbe?! Ez őrjítő!” – mondta egy videóban a TikTokon egy srác Idaho államban még tavaly. Óriási nézettséget kapott a felháborodott videó.

Egy év után ezért újra felkerült a TikTokra és néhány más közösségi oldalra, és ugyanolyan komoly felháborodást váltott ki. A demokrata választási stratégáknak rá kellett döbbenniük arra, hogy nincs meggyőző üzenetük, amelynek alapján az átlag szavazó azt érezhetné az Egyesült Államokban, hogy „a gazdaságnak jól megy.”

A gyorséttermek árai természetesen felmentek, mint szinte minden más terméké az elmúlt csaknem három évben, amióta Joe Biden elnök a Fehér Házban üldögél, de távolról sem annyival, amennyire azt a videó mutatja. Ma egy BigMac 5,58 dollárba kerül átlagosan az Egyesült Államokban, ez 75 centes emelkedést jelent 2020-hoz képest.

A videón látható hamburger extra volt: dupla negyed fontos baconnal és sajttal. Egyszeri ajánlat volt, amellyel a gyorséttermek fel kívánják dobni a keresletet, mert különben vigyáznak arra, hogy a fogyasztók pénztárcájához igazítsák az árakat. Csakhogy így a profit hajszálvékony – írja a CNN gazdasági rovata. Amely rámutat arra, hogy a McDonald’s az Egyesült Államokban franchise rendszerben működik, vagyis minden tulaj maga határozhatja meg az árakat. Ezért a CBS News arról számolt be, hogy a gazdag Connecticut államban Darien városában egy BigMac menü immár 18 dollárba került.

Az infláció nagyot szól a TikTokon és a YouTube-on

Régebben a választók a médiából szerezték az információkat, de ma már nem így van: a TikTok, a YouTube és a közösségi oldalak sokkal népszerűbbek, sokkal több embert érnek el mint a televíziók, rádiók vagy újságok – írja a CNN.

A közösségi média megafonként működik: az Idahoe állambeli srác felháborodása régebben lokális probléma maradt volna, de manapság olyannyira közügy, hogy egy évvel később is fel lehet tenni a videót a közösségi oldalakra. Ha a számokat nézzük, akkor Biden joggal büszkélkedhet a gazdasági teljesítményével, de a közvélemény nem így érzékeli.

A CNN legutóbbi felmérése szerint az amerikaiak 72 százaléka úgy látja, hogy rossz irányban mennek a dolgok. 66 százalék úgy véli, hogy a gazdasági kérdések meghatározóak lesznek a jövő évi választási kampányban. 58 százalék úgy érzékeli, hogy Biden gazdaságpolitikája csak rontott a helyzeten.

Így nem csoda, ha a 16 dolláros McDonald’s-videó a választási kampány tervezőinek asztalán landolt.

Érdemes megemlíteni, hogy miközben az amerikaiak panaszkodnak azért közben vígan költenek: szívesen járnak vendéglőbe, utazgatnak a világba, megtöltik a stadionokat sportesemények vagy koncertek idején. 5 százalékkal nőtt a fogyasztás az Egyesült Államokban a harmadik negyedévben, kétszer olyan gyorsan, mint a megelőző három hónapban. A munkaerőpiac is kedvező: két éve 4 százalék alatt marad a munkanélküliség.

Akkor mégis mi a baj?

Erre Nouriel Roubini adja meg a választ a Project Syndicate oldalán, ahol recessziót jósol jövőre a választási évre. Rámutat arra, hogy emberemlékezet óta nem volt ilyen nehéz lakást vagy házat szerezni az Egyesült Államokban a magas jelzálogkamatok miatt. A hitelkártyakamatok is magasak, márpedig az amerikaiak jórészt hitelből élnek.