szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

17 oldalas kisokost készített a Nébih a pazarlás csökkentésére.

Hűtőhasználati útmutatót állított össze karácsonyra a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Maradék nélkül című programjában, hogy segítsen az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában.

A kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő hűtésnek fontos szerepe van az élelmiszerbiztonság megőrzésében és az élelmiszerpazarlás csökkentésében az ünnepi időszakban is.

Egy átlagos magyar fogyasztó egy év leforgása alatt ugyanis 60 kilogramm élelmiszert dob ki, ebből 24 kilogramm elkerülhető lenne.

Azt írják, számos olyan praktika van, amelyek alkalmazásával a hűtő és a fagyasztó még nagyobb segítséggé válhat az élelmiszerpazarlás elleni harcban.

Ha napi 20 dekával kevesebb élelmet dob ki, nem kell, hogy furdalja a lelkiismeret

Az élelmiszer-termelők és -gyártók, valamint a kiskereskedelmi cégek is belátják, hogy a szektor gyökeres átalakítása nélkül aligha teljesíthetők a klímavédelmi célkitűzések.

Fontos odafigyelni a megfelelő hőmérséklettartományra, az elrendezésre és az időzítésre, a hűtendő élelmiszerekre, és azokra is, amelyeknek árthat a hűtve tárolás. A fagyasztás és kiolvasztás helyes és biztonságos módjáról sem szabad megfeledkezni, valamint a hűtőtakarítás lépéseiről vagy éppen arról, mi a teendő áramszünet esetén – sorolta a Nébih.

Érdekes például, hogy vannak olyan hidegérzékeny zöldségek és gyümölcsök, amelyek a hűtőszekrényben gyorsabban megromlanak. Ezért a banánt, görögdinnyét, paradicsomot, paprikát, édesburgonyát, burgonyát, hagymát, fokhagymát, avokádót, gyömbért, grapefruitot, mangót, ananászt és a tökféléket is érdemes inkább szobahőmérsékleten vagy a kamrában sötét, hűvös helyen tárolni. Fontos, hogy felvágást követően ezeket a terményeket is hűtőbe kell tenni, mert elveszítik védekezőképességüket a kórokozókkal szemben.

A Maradék nélkül program legújabb útmutatója ezeket az ismereteket most egy helyen foglalja össze. A megszerzett tudás most akár értékes nyereményre is váltható a Maradék nélkül december 1. és 22. között tartó adventi kvízjátékában.

Minőségét megőrzi: Mire vonatkozik az ételeken, italokon a dátum? Mit figyelnek az emberek?

Az emberek többsége csak a csomagoláson lévő dátumot figyeli, és nem olvassa el, mi van a számok elé írva. Ez pedig sok esetben oda vezet, hogy még biztonsággal fogyasztható ételek kerülnek a szemétbe, a lefolyóba.