Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Komolyan gondolja Lázár János, hogy 22 év után nem méreti meg magát egyéni jelöltként csongrád-csanádi választókerületében – mondják az őt ismerők. De mi állhat a váratlan és meglepő döntés mögött? Politikai nyilatkozatai vagy miniszteri döntései megharagíthattak valakit? Ha Lázár valóban két-három lépéssel mindig előre tervez, okozhat még meglepetést – Hódmezővásárhelynek és a Fidesznek is.

Nem az a kérdés, van-e, inkább az, hogy milyen „mesterterv” van Lázár János váratlannak tűnő bejelentése mögött. Ezt találgatja most mindenki Hódmezővásárhelytől Budapestig, Makótól Csanádpalotáig, miután Lázár váratlant húzott vasárnap esti bejelentésével, miszerint hat ciklusnyi képviselőség után, 2026-ban nem indul egyéni parlamenti mandátumért a választókerületében.

Az országgyűlési képviselő és miniszter Lázár ezzel látszólag feladja a Márki-Zay Péterrel való kölcsönösen konfrontatív szembenállását és hátralép a helyi politikától. Méghozzá teszi ezt éppen a neki biztos bázist, menedéket jelentő saját politikai hátországában, a Hódmezővásárhely mellett 18 települést magában foglaló Csongrád-Csanád megye 4-es választókerületében, ami eléggé meglepő.

Meglepetés meglepetés hátán

Meglepő a tény, és meglepő a korai bejelentés, hiszen több mint 2 év van még hátra a 2026-os parlamenti választásokig, de Lázár János politikai mozgását ismerve a leginkább meglepő talán a döntés indoklása. Lázár ugyanis a Facebookon közzétett bejelentésében azt írta, azért nem indul újra, mert szerinte Hódmezővásárhelyen

teljes sorcserére van szükség a városban: 2024-ben új polgármesterre, 2026-ban pedig új országgyűlési képviselőre (...) ennek a megújulásnak én elősegítője, nem pedig akadálya leszek.”

Lázár János
Túry Gergely

Hogy mi változott, nem tudni, mindenesetre Lázár János eddig pont nem arról volt ismert, hogy Hódmezővásárhely vagy a választókörzete ügyében visszafogta volna magát a politikai nyilatkozatok terén. Partnerre talált a kölcsönös adok-kapokban Márki-Zay Péter polgármesterben, de az addig sem súrlódásmentes kapcsolatuk főleg Lázár heves üzengetéseitől volt hangos:

  • Lázár gyakran élesen bírálja Márki-Zay városvezetői tevékenységét, mondván: Hódmezővásárhely kiesett az ország vérkeringéséből, Márky-Zay pedig „kiírta magát a politikából”
  • Lázárt az is aggodalommal tölti el, hogy Hódmezővásárhelyet olyan, „teljesen zakkant” ember vezeti, aki szerint egészséges az, ha két férfi felnevelhet egy gyereket
  • Lázár szerint Márki-Zay Péter polgármesterként árt a hódmezővásárhelyi közösségnek, ha továbbra is a politikában marad, például azért is, mert „idegen érdekeket szolgál”
  • Lázár – utalva Márki-Zay közös ellenzéki miniszterelnök-jelölti bukására 2022-ben – azt is mondta: „egy vesztes és egy bukott ember csak vesztessé és bukottá tud tenni egy várost"
  • Lázár ráadásul azt is ígérte: ha a hódmezővásárhelyiek újraválasztják Márki-Zayt, „a kormánytól semmiféle támogatásra és együttműködésre nem számíthatnak”

A váratlan bejelentést értékelve érdemes megemlíteni azt is, hogy Lázár János politikai karrierjének fontos ismerve, amit tisztelői és kritikusai egyaránt elismernek, hogy tudatos tervező, és egy-egy döntése mögött több lehetséges végkimenetelű forgatókönyv is van, vagyis igyekszik mindig két-három lépéssel előre tervezni.

Aligha lehetett ez másként a mostani bejelentésénél is, még akkor is, ha ez nem jelenti azt, hogy 2026-ban ne juthatna be újra az Országgyűlésbe. Legfeljebb nem egyéni képviselőként, hanem a Fidesz listás befutó jelöltjeként. Ez persze már nem teljesen az ő döntése, hiszen listás befutó helyet nem jelentkezés, hanem Orbán Viktor döntése nyomán szoktak csak „osztani” a Fideszben.

Reviczky Zsolt

Egy közeli ismerője szerint egyébként nincs ilyen jellegű „trükk" a bejelentésben: a felvetésünkre, hogy az egyéni képviselőjelöltségről lemondás lehet csupán szimbolikus bejelentés, aztán majd Lázár úgyis elindul listán, ráadásul még az egyénit illetően is meggondolhatja magát, hiszen sok idő van 2026-ig, forrásunk azt mondta: „két év van addig, de ezt vehetjük véglegesnek, mert Lázár nem olyan karakter, aki egy ilyen ígérettől vissza fog lépni.”

Kíváncsiak voltunk, vajon Lázár egyeztetett-e a Fidesz elnökével a döntéséről, vagy tájékoztatta-e Orbán Viktort a bejelentéséről, ám hiába kérdeztük erről Havasi Bertalant, a kormányfő sajtófőnökét, nem kaptunk választ. Ahogy Lázár minisztériumától is csak azt a tájékoztatást kaptunk, hogy az általa közölteken túl egyelőre a miniszter nem kíván a témáról többet elmondani.

Orbánnak elege lett Lázárból?

Lázár János ugyan komoly politikai karriert épített részben arra, hogy időről időre sarkosakat mond és meglepőket húz, de az egyik lehetséges helyzetértékelés szerint talán az utóbbi időben néhány politikai nyilatkozatával, szakmai lépésével túl messzire ment, és ezért nem teljesen önszántából kényszerült erre, a politikai hátralépést, békülékeny gesztust mutató döntésre.

Vajon Orbán Viktornak lett elege Lázárból? Pontosabban például azon, kormánytagként tett és nyílt fenyegetésként értelmezhető kijelentéséből, hogy ha ellenzéki polgármestert választ Hódmezővásárhely, megnézheti magát. Erre még Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is kénytelen volt azzal nyugtatni, hogy a kormány „nem szokott zsarolni”.

Az is lehet, hogy Lázár azzal a kirohanásával ment túl messzire, amikor arról beszélt: „gyávaság és régi kommunista reflexek is állhatnak” amögött, hogy Novák Katalin államfő az Alkotmánybírósághoz küldte az által előkészített kastélyprivatizációs törvényt. Ezt már Orbán Viktor sem hagyta szó nélkül, és jelezte, a kormány összességében tiszteli az államfőt.

Netán azzal lépett sokak tyúkszemére a NER-ben Lázár, hogy Pesty Lászlóhoz hasonló belső kritikusként lépett fel, és azt mondta, hogy az utóbbi 15 évben sokan csatlakoztak számításból a Fideszhez, köztük „hitvány” emberek is? Erre Orbán Viktor is csak széttárta a kezét az év végi kormányinfón, és annyit tudott mondani: ő csak „derék embereket” ismer a közösségben.

Elképzelhető, hogy Lázár tárcavezetői munkájával kapcsolatos ügyek vezettek a mostani helyzetig. Az építési és közlekedési miniszter tavaly főleg a MÁV-val kapcsolatos lépéseivel, a legújabban pedig a BKK-MÁV bérletek ügyével összefüggésben került a kritikák középpontjába, de arra sem kaptunk választ Havasitól, hogy megrendült-e Orbán bizalma a miniszterében.

MÁV kontra BKK: Lázár János havi 19 ezer forintot húzna ki több ezer család zsebéből

A MÁV és a BKK közti együttműködés megszűnését a kormányoldal igyekszik Karácsony Gergelyre tolni, de maga a MÁV ismerte el, hogy a márciusi határidő mögött minisztériumi döntés áll. Karácsony Gergely és a fővárosi ellenzék csak veszíthet, de a Fidesznek is van veszteni valója az önkormányzati választásokon. Ha nincs megegyezés, több százezer utasnak drágulhat a közlekedés.

Maga is érzi, hogy meggyengült?

A minisztert jól ismerő jelenlegi és egykori közvetlen munkatársaival beszélgetve a hvg.hu azt az információt kapta, hogy tudomásuk szerint Lázár egyéni képviselőségről szóló bejelentésének „nincs aktuálpolitikai vetülete, így sem az államfői vétó körüli ügyhöz, sem például a fővárosi közlekedési kérdéshez nincs köze”, hanem állításuk szerint „ez saját, ráadásul régebb óta érlelődő elhatározása”.

Lázár János miniszteri mérlege: mozog, de nehéz eldönteni, hogy lubickol vagy vergődik

Pénzhiány miatt lefújt fejlesztések helyett vasúti mellékvonal-bezárásokkal, Horthy-dicsőítéssel, jogi barkácsolással és MÁV-os, valamint minisztériumi tisztogatással tölti ideje javát Lázár János. A száműzetése után a kormányba visszavett politikus minisztersége eddig nem túl sikeres - szerencséje, hogy politikai hasznát Orbán Viktor nem csak ebben méri.

De ha komolyan kell vennünk a döntését, akkor vajon mi motiválhatta? Egy, Lázárhoz közel álló forrásunk szerint nem kell túlgondolni, és valóban az, amit Lázár írt, hogy a választókörzete és a korábban polgármesterként általa vezetett Hódmezővásárhely politikai megújulása érdekében lép hátra. Mint mondta, „nem az van, hogy felmérte saját egyéni jelölti esélyeit 2026-ra, és megijedt.”

Nem is nagyon lenne oka az ijedtségre. Ugyan a 2022-es választás előtt is lehetett a körzetben olyan hangokat hallani, hogy Lázár pozíciója meggyengült, és a fideszesek körében sem népszerű, azonban a számok ezt nem igazolták. Egyéni jelöltként 51,7 százalékot szerzett, míg ellenfeleként Márki-Zay Péter csak 40-et. Ez darabra több mint hatezer szavazatkülönbség volt.

Márki-Zaynak vannak ötletei

„Lázár János terve túlmutat annak az egyszerű ténynek a közlésén, hogy egyéniben nem indul újra 2026-ban, és többféle forgatókönyv elképzelhető arra, hogy mi a célja ezzel, egyvalami azonban biztos: nem az, amit állított, hogy politikusi sorcserére van szükség, ennek pedig nem akar útjába állni” – ezt már Márki-Zay Péter mondta a hvg.hu-nak, amikor a lehetséges okokról kérdeztük.

Márki-Zay Péter
Reviczky Zsolt

A hódmezővásárhelyi polgármester, aki a 2019-es önkormányzati választáson a várost megnyerte, de a 2022-es parlamentin a körzetet elveszítette, méghozzá éppen Lázárral szemben, azt mondta, Lázár bejelentése őt is meglepte, mivel előzetesen nem lehetett hallani ilyen szándékáról pletykákat a városban. Úgy vélte azonban, hogy

Lázár „nem adja fel", így a „kivonulás" jeleit mutató döntése mögött más ok lehet.

Márki-Zay hallott olyan „megfejtést” is, hogy ez lehet akár politikai előre menekülés is. E szerint Lázár miniszteri tevékenysége nem túl sikeres és más konfliktusai – például Rogán Antallal régóta híresen rossz viszonya – miatt sem túl erős szereplő a kormányban, így talán azt tervezheti, hogy elindulhat Márki-Zay ellen a júniusi önkormányzati választáson polgármesterjelöltként.

Ha győzni tudna, az összeférhetetlenségre hivatkozva ki tudna farolni a kudarcos miniszterségből – állítják ennek a konteónak a hívői. Csakhogy Márki-Zay arra hívja fel a figyelmet: ha viszont Lázár veszít vele szemben, az dupla kudarc, így ez elég kockázatos lépés lenne. A polgármester ezért valószínűbbnek tartja, hogy a Fidesz végül mást indít polgármesterjelöltként júniusban.

Ez az illető pedig valóban lehet egy női jelölt, ahogy arra Lázár már 2022 nyár elején, majd mostani bejelentésében is utalt. Két éve, az áprilisi választás után egy hódmezővásárhelyi politikai fórumon azt mondta, Márki-Zaynak a miniszterelnök-jelöltség befuccsolása után a polgármesteri jövője is véget ér a 2024-es önkormányzati választáson, mert

egy nő fogja megverni 2024-ben, és a városban legalább öt olyan nő van, aki erre képes.”

Most is ezt, a női kihívó győzelmét jósolta, mondván: Hódmezővásárhelyen „kevesebb pártpolitizálásra és több munkára, kevesebb vitára és több közös nevezőre van szükség. Az új műsorhoz pedig új férfi kell. Vagy nő – majd a választók eldöntik.” Márki-Zay szerint egyébként több férfi és női jelölt is szóba jöhet, de a Fideszben „nem Lázár választja ki a polgármester-jelölteket”.

Vélhetően azért, hogy kiugrassza a nyulat a bokorból, Márki-Zay a Facebookon Lázár bejelentése alatt kommentben azt a felhívást intézte a képviselő-miniszterhez, hogy „miután bejelentetted, hogy képviselő már nem leszel, itt a lehetőség, indulj el te a Fidesz színeiben a polgármesterségért Vásárhelyen!” Erre válasz azonban sem a Facebookon, sem privát nem érkezett Lázártól.

Reviczky Zsolt

Érdekes, hogy legutóbb, 2019-ben majdnem elindult polgármesterjelöltként Márki-Zay ellen Lázár, de ez inkább a Fidesz belső „merénylete” volt ellene. Úgy tudjuk, 2019 júniusában a helyi Fidesz-elnök, Havasi Katalin váratlan felkérése, hogy Lázár induljon ősszel, a Fidesz-vezérkar tudtával történt, és Lázár kellemetlen helyzetbe került a visszautasítás furcsa indokával, miszerint

Nem a vereségtől tartok, hanem a győzelemtől. Attól a hatástól, amit ez a győzelmem ma a város közéletére gyakorolna.”

Vagyis már akkor is a saját, politikailag esetleg megosztó személyiségére utalva visszakozott Lázár. Ebben a közleményben is írt már amúgy Lázár egy női jelöltről: „Őszig még van elég idő ahhoz, hogy a polgármesteri feladatra jelentkezzen egy ilyen városegyesítő nő vagy férfi, egy új jelölt”. Az akkori jelölt végül Grezsa István lett, aki messze lemaradt aztán Márki-Zay mögött.

Azt, hogy Lázár János a fogadkozásai ellenére idővel hagyja másként alakulni a jövőjét, mi sem bizonyítja jobban, hogy azt is megfogadta, nem tér vissza a kormányba, aztán mégis megtette. Emlékezetes, 2018-ban a választás után Orbán úgy üzente meg Lázárnak, hogy az új kabinetben nem tart igényt a munkájára, hogy a Kossuth rádióban „más típusú vezetést” emlegetett. Lázár ezután az új parlamentben látványosan háttérbe vonult: az első, minisztereknek fenntartott sortól legtávolabb, a hátsó padba ült, és kijelentette: nem lesz többé miniszter. Aztán 2022-ben mégis elfogadta Orbán felkérését és elvállalta a miniszterséget.