szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy jövő állhat a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) szakemberei által kifejlesztett, rezgőmotoros kapszula előtt, mely az éhségérzetünkre van hatással, így ösztökélve az embert arra, hogy kevesebbet egyen.

Különleges kapszulát fejlesztettek ki az MIT mérnökei, melyet, ha étkezés előtt nyelnek le az emberek, rezegni kezd a gyomorban. Eddig a pontig kicsit bizarr a történet, és joggal merülhet fel a kérdés a laikusokban, hogy mégis ennek mi értelme.

A cél azonban nemes: a gyomorban rezgő kis kapszula a jóllakottság érzetét keltheti az emberben, voltaképpen átverve az agyat. Így végül kevesebbet ehet a delikvens, ami a fogyásban, vagy az elhízás ellen lehet nagy segítség – a módszer nagyban hasonlít ahhoz, mint amikor valaki a teltségérzet érdekében evés előtt megiszik egy pohár vizet – írja a TechCrunch.

A projekt mögött álló kutatók a kapszulát a műtétek és a különböző, elhízás elleni készítmények alternatívájaként emlegetik. Utóbbi csoportba tartoznak az olyan szemaglutid hatóanyagú gyógyszerek is, mint az Ozempic és a Wegovy.

Videón a kis kapszula, amit csak le kell nyelnie, aztán elkezd kiküldeni önről egy csomó fontos adatot

Különleges, lenyelhető kapszulát fejlesztettek az MIT kutatói - azonban ezúttal nem gyógyszerről van szó, hanem egy olyan eszközről, ami a gyomor-bél traktusból tud különböző létfontosságú életjeleket monitorozni. Ilyen lehet egyebek mellett a pulzusszám, valamint a légzési mintázat figyelése is.

Laboratóriumi tesztek során már ígéretes eredményeket mutatott a kapszula: ha 20 perccel étkezés előtt adták be állatoknak, átlagosan 40 százalékkal ettek kevesebbet, mint nélküle.

A multivitamin-méretű kapszulába egy rezgőmotor van beépítve, amit egy ezüst-oxid akkumulátor működtet. A gyomorban az eszköz külső rétegét a gyomorsav feloldja, mely zárja az áramkört, így elindítva a kis motort.

Az MIT-nál most azon dolgoznak, hogy hatékony és biztonságos legyen a rendszer, és hogy az embereken is tesztelhető lehessen a készülék. Ráadásul – mint Shriya Srinivasan, az intézmény posztdoktori kutatója kiemeli – a gyártás is költséghatékony lehet. Ez pedig olcsóbbá teheti a megoldást más megközelítésekhez mérten.

Szintén az MIT kutatói fejlesztik azt a kapszulát is, melyet lenyelve az egészségi állapotunkról gyűjt adatokat az eszköz – erről itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.