szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fejlett gazdaságokban hozhatja a legnagyobb változást a munka világában a mesterséges intelligencia, ami bizonyos esetekben jelentős javulást is eredményezhet. Mindez több tényező függvénye, de az IMF friss elemzése szerint proaktív lépéseket kell tenni az MI hatásainak kezelésére.

A mesterséges intelligencia kapcsán időről időre felmerül, hogy elveheti az emberek munkáját, de minimum átalakíthatja azt.

Most a Nemzetközi Valutaalap (IMF) figyelmeztet a friss analízisében, hogy globálisan a munkahelyek közel 40 százalékára lehet hatással az MI elterjedése – ez a hatás pedig nagyobb kockázatot jelent a magasabb jövedelmű országoknak, mint a feltörekvő piacoknak és az alacsony jövedelmű nemzeteknek. A munkahelyek veszélyeztetése mellett az egyenlőtlenségek terén is romlást hozhat az MI.

A washingtoni székhelyű szervezet elnöke, Kristalina Georgieva sürgeti a döntéshozókat, hogy igyekezzenek kezelni ezeket az „aggasztó tendenciákat”, és proaktív lépésekkel próbálják megelőzni, hogy a technológia tovább fűtse a társadalmi feszültségeket.

A CNBC által összegzett elemzés szerint a fejlett országokban a munkahelyek 60 százalékára lehet hatással az MI, de a termelékenység tekintetében ezen munkahelyek nagyjából fele profitálhat az MI integrálásából, mivel az javíthatja a termelékenységet. Ugyanakkor néhány feladatot teljesen átvehet az MI, így egyes esetekben munkakörök is megszűnhetnek.

Ma lenne a vége a munkának: heti 32 órára viheti le a munkaidőt a mesterséges intelligencia

Megfelelően alkalmazva nemhogy nem veszi el a munkánkat, de akár több szabadidőt is eredményezhet a mesterséges intelligencián alapuló technológiák alkalmazása, olvasható ki egy új tanulmányból.

A feltörekvő piacokon 40, míg az alacsony jövedelmű országok esetében 26 százalékra becsüli az IMF az MI által érintett munkahelyek arányát. Ami az egyenlőtlenségek erősödését illeti, a szervezet úgy fogalmaz, hogy azon munkavállalók, akik hozzáférnek az MI-hez, javíthatják a termelékenységüket és a fizetésüket is – ezzel szemben azok, akik számára nem lesz elérhető az MI, még inkább lemaradhatnak.

Egy 2023-as OECD-elemzés szerint Magyarországon fenyegetheti a legtöbb állást a mesterséges intelligencia az OECD-országok közül. Hogy pontosan mennyit, arról itt írtunk bővebben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.