szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kocsit lefoglalták, a férfi pedig hónapok óta várja, hogy visszakapja a jóhiszeműen vett autóját.

Eredetiségvizsgán és műszakiztatáson is átesett Jaguar XK8 kabrió forgalmijáért és a rendszámáért ment az okmányirodába egy budapesti férfi tavaly novemberben, akit ekkor szembesítettek azzal, hogy egy 2008 óta a spanyol hatóságok által körözött autót sikerült vásárolnia Ausztriából.

A Telex számolt be az esetéről, amely több tanulsággal is szolgál. A budapesti autókereskedést vezető férfi eleve óvatosságból a vásárlás előtt, még a Carvertical nevű független autóelőélet-lekérdező szolgáltatással is ellenőrizte a kocsi múltját. Az oldal nem talált információt arról, hogy a kocsit köröznék, igaz, azt nem reklámozza, hogy nem is lát rá a nem nyilvános körözési adatbázisokra, így például a spanyolra, ahol a kocsi körözés alatt állt.

A férfi viszont többek közt a Carvertical lekérdezésének eredménye alapján döntött a vásárlás mellett. A pórul járt vevő próbált reklamálni az oldalnál, ahonnan csak egy gépi üzenetet kapott, mondván a kapott jelentés most ingyenes volt, mert az nem rendelkezik elegendő információval a kocsiról.

Mégis, hogyan lehetett majdnem forgalomba helyezni egy 14 éven át körözött autót Magyarországon, hogy arról a hivatalos vizsgálat nem deríti ki, hogy lopott? A Telex cikke szerint az egyik probléma az, hogy a Belügyminisztérium által kezelt eredetiségvizsgálati rendszer nem lát rá a nemzetközi körözési rendszerre. Kizárólag azt nézik meg a vizsgálatkor, hogy egy autó szerepel-e a magyar körözési nyilvántartásban. A forgalomba helyezéskor a viszont már nemzetközi listában is ellenőrzik az autót, így derült ki, hogy a kocsi lopott.

Érdekesség, de a Telex cikke szerint a minisztérium is azt javasolja, hogy vásárlás előtt a Carverticalhoz hasonló, fizetős, jármű előélet-lekérdező szolgáltatásokat vegye igénybe, aki külföldről akar kocsit venni.

A Telex szerint ugyanakkor a fentiek ellenére is logikátlan, hogy egy 14 éven át körözött autó ne szerepelne a magyar nyilvántartásban. Némedi Gábor, a rendőrség gépjárműbűnözés elleni csoportjának korábbi vezetője a lapnak arról beszélt, hogy mostanra a magyar körözési nyilvántartás is naponta frissül, vagyis elég gyorsan bekerülhetnek olyan autók az itteni nyilvántartásba, amelyeket az előző napon vagy korábban kezdtek körözni egy másik országban. A fenti esetben nem lehet tudni, hogy a rendszer, vagy akár a spanyolok hibáztak-e, vagy nagyon régi volt a körözés miatt nem került át a kocsi a mostani listába.

A szakértő szerint a vevőnek nem biztos, hogy le kell mondania a kocsiról, mert olyan bírósági döntés is születhet, amelynek értelmében az eljárás végén kiadják a lefoglalt autót annak, akitől lefoglalták. Az ilyen befejezés azonban még mindig nem teljesen megnyugtató, mert a kocsi ettől függetlenül továbbra is szerepelhet az Interpol körözési listáján, vagyis az új tulajdonossal megeshet, hogy külföldön majd megállítja a rendőrség és elveszik az autóját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.