szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szétválaszthatók lesznek a Meta egyes szolgáltatásai egy új uniós jogszabálynak köszönhetően, ennek azonban hátulütői is lehetnek a funkciók terén. Mutatjuk, mi mindenről dönthet a következő hetekben.

Fontos változásról értesíti a következő hetekben az uniós felhasználókat a Meta. A Facebook, Instagram és számos más platform tulajdonosa ugyanis a digitális piacokról szóló EU-s jogszabálynak (DMA) eleget téve több lehetőséget is kínál majd az embereknek a szolgáltatásai szétválasztására – derül ki a vállalat hétfői bejelentéséből. (Az Európai Unió mellett az Európai Gazdasági Térség, valamint Svájc lakosai is érintettek, így ők is megkapják majd az alább részletezett értesítést és lehetőségeket.)

Jelenleg a legtöbb metás felülete szoros szimbiózisban működik egymással, ennek ékes példája a Fiókközpont nevű szolgáltatás is. Itt kapcsolható egymáshoz a Facebook, a Messenger és az Instagram is.

Márciustól azonban hatályba lép a DMA, és a felhasználók dönthetnek például arról, hogy fenntartják a Facebook- és Instagram-profiljuk összekapcsolását, vagy a továbbiakban külön kezelnék a két szolgáltatást. Ezzel minden átmenet megszűnik, és a továbbiakban úgy működik majd a két platform, mintha nem is lenne közös a tulajdonosuk. (Megszűnik a korábbiakban említett fiókközpontos összekapcsoltság.)

Digitális kapuőrök jönnek az EU-ban, csak senki nem igazán akarja vállalni a státuszt

Az európai digitális piacokról szóló törvény a technológiai verseny előmozdítása érdekében vezet be korlátozásokat bizonyos termékekre, amelyeket úgynevezett kapuőrként jelölnének meg. Mind az Apple, mind a Microsoft felháborodott azon, hogy egy ismert terméküket is ebbe a csoportba sorolnák.

Szintén fontos változás, hogy a Facebook Messenger is leválasztható lesz a Facebook-fiókról – de persze, a választás ezen esetben is adott, tehát az egyik opció, hogy minden marad a régiben. A lehetőség azonban adott lesz, hogy valaki úgy döntsön, szeretne egy különálló, a Facebooktól független Messenger-fiókot. Ez utóbbi nem lesz hatással az elérhető funkciókra.

A Marketplace esetében is leválasztható lehet a Facebook a szolgáltatásról, ám ebben az esetben fontos részlet, hogy a vevő és az eladó közötti kommunikáció csak e-mailben történhet a továbbiakban a Messenger helyett. Minden más funkció marad, ugyanúgy lehet hirdetni és vásárolni is.

A Gaming is ugyanezen változásokon esik át, ám ha valaki úgy dönt, a Facebook-adatai nélkül használná a felületet, csak egyjátékos módban játszhat bizonyos játékokkal.

A változások tehát nagyobb szabadságot adnak a felhasználó kezébe, ám sok tekintetben megkötésekkel is jár, ha valaki szeretné a profilját leválasztani egy szolgáltatásról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.