szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma még többe kerül bevetni a mesterséges intelligenciát, mint megtartani az emberi munkaerőt – mutat rá a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) friss kutatása.

A mesterséges intelligencia (MI) térhódításával egyre gyakrabban hallani azt, hogy a technológia sok munkát elvehet az emberektől. Legutóbb az IMF figyelmeztetett arra, hogy a munkahelyek 40 százalékára lehet hatással az MI, de ez megelőző lépésekkel kezelhető lehet. Az MIT friss tanulmánya azonban némileg árnyalja a képet; rámutatnak ugyanis egy olyan tényezőre, amire a legtöbb értekezésben nem térnek ki. Ez pedig nem más, mint az MI-technológia alkalmazásának költsége.

Ennek fényében ugyanis az MIT kutatói szerint még mindig olcsóbb a cégeknek megtartani az emberi munkavállalókat, mint leváltani őket az MI-re. Legalábbis jelenleg.

A kapcsolódó vizsgálatokban a kutatók arról kérdeztek dolgozókat, hogy milyen teljesítményre lenne szükség egy automatizált rendszertől. Ezek mentén lemodellezték egy megfelelő MI kiépítésének költségeit, és megnézték azt is, hogy gazdaságilag racionális lenne-e ezt meglépni.

Az eredményeket összegző ZDNet azonban megjegyzi: a vizsgálat csak a számítógépes látással automatizálható feladatokra tért ki, mint mondjuk a minőségellenőrzés.

Az MIT – értelemszerűen amerikai viszonylatban – egy kis pékség példáján keresztül mutatta be, milyen költségekkel járna ez az automatizáció. A fiktív üzem a számítógépes látást az alapanyagok vizuális ellenőrzésére vetné be.

Ma lenne a vége a munkának: heti 32 órára viheti le a munkaidőt a mesterséges intelligencia

Megfelelően alkalmazva nemhogy nem veszi el a munkánkat, de akár több szabadidőt is eredményezhet a mesterséges intelligencián alapuló technológiák alkalmazása, olvasható ki egy új tanulmányból.

Ez egy emberi pék feladatkörének csupán körülbelül 6 százalékát teszi ki. Egy öt munkavállalót foglalkoztató pékség, ami éves szinte 48 ezer dollár bevételre tesz szert, 14 ezer dollárt takaríthatna meg a feladat automatizálása révén. A megtakarításnál azonban lényegesen költségesebb lenne a technológia kiépítése, ami pénzügyileg nem térülne meg.

Úgy tűnik tehát, hogy nem mindig éri meg anyagilag befektetni az MI-be, legalábbis jelenleg. Ez ugyanis bizonyára nagyban függ az adott feladattól, és attól, hogy azt milyen módszerrel lehetne kiváltani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.