szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

László Imre, Újbuda polgármestere arról számolt be, hogy az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium egy olyan társasházra is igényt tartana, ami nincs is az önkormányzat tulajdonában.

"Társasházat is igényelt az Építési és Közlekedési Minisztérium a Déli Körvasút beruházáshoz" – közölte Újbuda DK-s polgármestere csütörtökön a Facebookon.

László Imre szerint Lázár János egy minisztériumának megbízásából eljáró mérnök levélben sorolta, hogy mely önkormányzati ingatlanokat kellene átadnia a kerületnek a Déli Körvasút beruházás építése miatt.

Ezek között szerepel egy Bartók Béla úti társasház is, amely egyrészt nincs az önkormányzat tulajdonában, másrészt nem is határos a vasúti területtel.

„Újbuda Önkormányzata azonban nem ért egyet a tulajdonosi hozzájárulás nélküli igénybevétellel, és aggályosnak látja a munkaterület átadás-átvételi szándékát és jogi hátterét” – olvasható a polgármester bejegyzésében, amelyből az is kiderül, hogy az aggályait a minisztériumhoz és a kivitelezőhöz is válaszlevélben küldte el.

Ezekben azt is jelezte a kerület vezetése, hogy a vitatott és bíróságon megtámadott környezetvédelmi engedélyben előírtakból nem teljesültek a környezetvédelmi engedélyben foglaltak, ugyanis

  • az építési tervek nincsenek összhangban a településrendezési tervvel;
  • nem áll rendelkezésre az a terv, amely az építési területre történő végleges szállítási forgalmat tartalmazza;
  • nem történt meg érintett épületek előzetes statikai felmérése;
  • nem történt meg a szükséges zajmérés,
  • a környezetvédelmi terv előírása, hogy a fás szárú növények kivágásához a jegyző engedélyét kell kérni, de ilyen kérés nem érkezett be.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány augusztusban az „Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel” egy rendeletben „honvédelmi létfontosságú rendszerelemmé” nyilvánította a Déli Körvasutat.

A beruházásnak a rendelet szerint „az ország fegyveres védelmi terve szempontjából ténylegesen vagy potenciálisan kiemelt jelentősége van”. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azóta egy kormányinfón elismerte, hogy a Déli Körvasút nem katonai célokat szolgál.

Az átminősítéssel az ügyet kicsavarták a bíróságok kezéből, a környezetvédelmi engedélyeztetés átkerült a már említett Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatalhoz, tehát már csak idő kérdése volt, hogy mikor bólintanak rá a projektre. Az engedély ráadásul külön kizárja az azonnali jogvédelem lehetőségét, így ha bárki bíróságon támadná meg a határozatot, a munkálatok jogerős döntésig folytatódnának.

A V-Híd Zrt. egyébként egy kormányhatározattal 101 milliárd forint előleget kapott a beruházásra.

Megkapta a környezetvédelmi engedélyt a „honvédelmi létfontosságú rendszerelemmé" nyilvánított Déli Körvasút

Azonnali jogvédelem nincs, Mészáros Lőrinc szabadon építkezhet.