szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA január 18-án, a 72. küldetés során veszítette el a kapcsolatot az Ingenuity nevű marsi helikopterével. Kiderült, a kommunikációs problémák mellett más is történt a vörös bolygón.

Eltörött a propellere, így többé már biztosan nem fog tudni felszállni a NASA marsi helikoptere, az Ingenuity. A hírt magyar idő szerint csütörtökön késő esete jelentette be a NASA az X-oldalán.

A repülő szerkezet legutóbb január 18-án teljesített szolgálatot a vörös bolygón, ekkor végezte el a 72. repülését. Bár a feladat végrehajtása jól ment, leszállás közben az eszközzel elvesztette a kapcsolatot a NASA. Néhány nappal később sikerült ugyan helyreállítani a kommunikációt, a vizsgálatok szerint azonban a 72. küldetés volt az utolsó az Ingenuity életében.

A NASA közlése szerint a szerkezetnek egy vagy több lapátja megsérült. A szervezet által közreadott képen jól látni, hogy az egyiknek valóban le van törve a vége, így több repülést már nem fog tudni végrehajtani. Ahhoz ugyanis, hogy a nagyon ritka légkörben a drón stabilan tudjon közlekedni többek között az kell, hogy a propellere ép legyen.

Bill Nelson, a NASA igazgatója szerint azonban nincs ok a szomorkodásra, az Ingenuity ugyanis jóval többre volt képes, mint azt valaha is gondoltuk. Eredetileg csak 5 repülést akartak végezni vele, hogy kiderüljön, egyáltalán lehetséges-e egy idegen bolygón így közlekedni. A tesztek azonban olyan jól alakultak, hogy végül 72 repülés lett belőle.

NASA

Az Ingenuity 2021 februárjában indult útnak a Mars felé a Perseverance nevű Mars-járóval közösen. A nagyjából 4 kilogrammos eszköz végül április 19-án érte el a bolygó felszínét.

Utolsó repülése során 12 méter magasra emelkedett, 4 másodpercig lebegett, majd 1 másodperc/méter sebességgel megkezdte az ereszkedést. Közvetlenül a felszín előtt azonban a drón elvesztette a kapcsolatot a Perseverance-szel, ami a Föld és az Ingenuity között volt hivatott biztosítani a kommunikációt.

Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan hogyan törött el a propeller lapátja, ezt minden bizonnyal a későbbi vizsgálatok derítik majd ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.