szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Többet kaphatnak az Apple Music szolgáltatás bevételéből azok az előadók, zeneszerzők, akik hozzájárulnak a platform népszerűsítéséhez, méghozzá azzal, hogy a Spatial Audio szolgáltatásban kínálják a dalaikat.

Miután egy hónappal ezelőtt már hallani lehetett az Apple Music új ajánlatáról, ami lehetővé tenné a művészeknek, hogy több bevételre tegyenek szert a jogdíjakból, a vállalat ismét megerősítette, hogy már a januári kifizetéseknél bónuszt ad azoknak, akik Spatial Audióban elérhető dalokat hoznak a platformra, lehetővé téve, hogy a hallgatók jobban elmerülhessenek az élményben. A Spatial Audio 3D-s audiotechnológia, ami 3D-s hangzást kínál fejhallgatókon keresztül, illetve egyes AirPods és Beats modelleken.

Persze nem ez volt az első ilyen típusú technológia. A Dolby Atmos for Headphones már egy ideje létezik, és a Sonynak is van saját 360 Reality Audio formátuma a zenéhez (ami elérhető például a Tidal és az Amazon Music oldalakon). Az Apple térbeli hangzása azonban egyedülálló, mivel nem csak virtualizált térhangzást és Atmos hangzást biztosít, hanem az AirPods 3, AirPods Pro, AirPods Pro 2, AirPods Max és néhány Beats fejhallgató gyorsulásmérői és giroszkópjai segítségével követi a fej mozgását is. a hang pontos pozicionálása érdekében. Még az iPhone vagy iPad helyzetét is figyeli, amelyen a felhasználó zenét hallgat vagy videót néz, így a hang a képernyőhöz képest kerül elhelyezésre. Ez azt jelenti, hogy még ha elfordítja a fejét vagy áthelyezi az eszközt, a párbeszéd (vagy az ének) továbbra is a képernyőn látható személyhez kötődik. Az Apple az egyik úttörő volt, aki ezt a különleges térhatású hangélményt streaming platformon kínálta.

Apple

Az Apple mostantól tehát magasabb jogdíjakat kínál az Apple Music előadóinak, ha Spatial Audio elérhetőséggel hozzák a dalaikat vagy zeneszámaikat a platformra. Az adott előadó akár 10 százalékkal is többet kereshet a platformon szerzett korábbi jogdíjbevételeihez képest, ha a szóban forgó zeneszám felajánlja a Spatial Audiót, illetve kompatibilis azzal – írja a 9to5Mac.

Fontos szempont, hogy az Apple Music-felhasználóknak nem kell feltétlenül térhanggal hallgatniuk egy zeneszámot, hogy az előadó megkapja a bónuszát. A mutató kiszámítása a Térben elérhető (Spatial Available) és a Térben nem elérhető (Non-Spatial Available) lejátszások aránya alapján történik. Ha egy előadó az összes zenéjét térben kínálja (azaz Dolby Atmos mastering használatával), még akkor is megkapja a 10 százalékos jogdíj bónuszt, ha senki sem hallgatta meg a térbeli verziót.

Ez utóbbira azonban kicsi az esély, ugyanis az Apple szerint az előfizetők több mint 90 százaléka próbált már meghallgatni egy számot a Spatial Audio szolgáltatásban, és az összes Spatial Audio lejátszás több mint a háromszorosára nőtt az elmúlt két évben.

Már a mostani bejelentés előtt közel 5000 százalékkal nőtt a Spatial Audióban elérhető dalok száma a funkció 2021-es indulása óta, és ez a szám több mint megduplázódott az elmúlt évben. Az új pénzügyi ösztönzők pedig csak tovább növelhetik ezeket a számokat.

Az Apple szerint a 10 százalékos bónusz egyrészt jutalom a magasabb minőségű tartalmat nyújtó művészek számára, másrészt egyfajta kompenzáció a Dolby Atmos keveréséhez szükséges plusz idő és erőfeszítés elismeréseként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.