szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kivándorlókról, vendégmunkásokról, akkugyárakról és az egész újraiparosítással kapcsolatos szerencsétlen kormányzati munkamegosztásról beszélt Bod Péter Ákos a Portfoliónak.

A képzett fiatalok elmennek, helyükre külföldi betanított munkások jönnek a kifejezetten alacsony hozzáadott értéket teremtő nagy iparvállalatokhoz, mindez borús képet fest Magyarország fejlődésének jövőjéről Bod Péter Ákos, Budapest Corvinus Egyetem professzora szerint, aki a Portfoliónak adott interjút. A professzor szerint nem lenne szükség több összeszerelő üzemre Magyarországon, és a társadalom nem készült fel arra, ami mindezzel jár.

A kivándorlással kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a környező országokból jellemzően azok vándoroltak ki, akiknek megszűnt a munkájuk, Magyarországról a jól képzett fiatalok távoznak, és ez a folyamat ismét meglódult, és nem látja, hogy meg lehetne fordítani a trendet. A foglalkoztatottsággal kapcsolatban pedig arra az ellentmondásra, hogy egyszerre van jelen a területi munkanélküliség – főként az új gyáraktól távoli zsákfalvakban – és a munkaerőhiány.

Az akkugyárak térnyerésével kapcsolatban érdekes elméletet vázol, szerinte

a szerencsétlen kormányzati munkamegosztás

áll az egész hátterében: más miniszter felel a gyárak idecsábításáért, más az állami támogatásukért és megint más az megtelepülésükhöz szükséges infrastruktúráért, és csak későn, a magas szintű döntés után derül ki, hogy korlátokba ütközik a megvalósítás, mert nincs energia, víz vagy munkaerő. Például mert a fiatalok közül sokan kivándoroltak, a maradók nyugdíjba mennek, vagy ha még nem, akkor viszont nem akarnak napi 10-12 órán át monoton munkát végezni az összeszerelő üzemekben.

Csakhogy mire ez világossá válik, már elindult a folyamat a legfelsőbb szinteken, és muszáj beruházni, pedig a vitákat még a döntés meghozatala előtt le kellene folytatni. Bod Péter Ákos szerint

Ez szomorú zsákutca, amibe egyre lendületesebben hajtunk bele.

Az ilyen elhibázott döntések hatásai között ott van az egyre több külföldi munkavállaló, akik gyors tömeges megjelenése egyes településeken nemcsak kulturális problémákat okoz, de megfoghatja a béremelkedési ütemet, és nem segít a területi munkanélküliségen sem. Emellett a GDP-t ugyan növelik majd az idetelepülő iparágak, de a nemzeti jövedelmet nem.

„Ha lehetne mérni az aljasságot, akkor ez megütné a mércét" - videó az akkubontó ellen szervezett sóskúti gyűlésről

Gyors felháborodás követte az Andrada-csoport Sóskútra érkezését, a helyiek hamar szervezkedni is kezdtek az akkuújrahasznosító és feldolgozó üzem ellen. Idejük azonban nincs sok: az üzem februárban már meg is kezdené működését.