szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sosem készült még szárazföldi turbinához olyan hosszú lapát, mint amekkorával a kínai Sany Renewable Energy rukkolt elő.

A megújuló energiaforrások kiaknázásához céleszközöket gyártó Sany Renewable Energy azt állítja, elkészítette a világ legnagyobb olyan turbinalapátját, amit szárazföldi szélerőműhöz lehet rögzíteni. Az SY1310A típus hossza 131 méter, vagyis nagyjából akkora, mint négy tízemeletes panelház. Vagy ha úgy tetszik: csak 12 méterrel marad el a Mol felhőkarcolójától.

Mivel a szélenergia egyre népszerűbb energiaforrás, egyre nagyobb a kereslet az olyan turbinák iránt, amelyek nagy, egyre nagyobb lapáttal vannak felszerelve. Ugyanis minél nagyobb egy lapát, annál nagyobb felületen tud belekapaszkodni a szél, és annál több energiát tud termelni egyetlen fordulattal.

Sany

Az európai turbinagyártó, a Vestas korábban már bemutatta a 15 MW-os, 115,5 méteres lapátokkal rendelkező, tengeri szélerőműparkok számára készült turbináját – emlékeztet az Interesting Engineering.

A Sany lapátjait várhatóan egy 10 MW-os szárazföldi turbinánál használják majd fel Németországban. Eközben egy másik kínai vállalat egy 18 MW-os, 140 méter hosszú lapátot gyártott a tengerre.

Bekapcsolták a gigantikus szélerőművet Tibetben: 4650 méteres magasságban telepítették, 230 ezer lakónak ad majd áramot

A kínai mérnököknek több problémát is le kellett küzdeniük, hogy létre tudják hozni a legújabb tibeti szélfarmot. Sikerült, a világrekorder létesítmény már üzemel.

Ahogy a lapátok hossza nő, a mérnököknek egyre nehezebb a dolguk: egyre erősebb anyagokat kell használniuk, hogy a szél ne törje el a szerkezetket. A Recharge News beszámolója szerint az üvegszálas anyagot a kínai vállalat helyenként szénszálakkal erősítette meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.