szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai jegybank még nincs meggyőződve arról, hogy az infláció jó úton halad a 2 százalékos cél felé, ezért valószínűleg még márciusban sem lesz kamatvágás.

Nem változtatott az irányadó kamatszint mértékén az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, azt továbbra is az 5,25–5,5 százalék közötti sávban tartotta.

A döntést magyarázó közleményből, illetve Jerome Powell Fed-elnök tájékoztatójából az derült ki, hogy a Fed – egyelőre – nincs meggyőződve arról, hogy az infláció visszatér a 2 százalékos célhoz, és nem ragad be magasabb szinten. Ezért – egyelőre – tartják a magas alapkamatot. Sőt, Powell arra utalt, a kamatcsökkentés még a következő alkalommal, márciusban sem valószínű.

De adatvezérelt üzemmódban működnek, mindig egyedi döntést hoznak, és nem csak az inflációt tartják szem előtt. Nagyjából ugyanezt szokta kommunikálni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is. Az amerikai gazdasági növekedés erős, a munkanélküliség alacsonya – ennek alapvetően arra kellene mutatnia, hogy az infláció letörését kockázatok övezik. Mindenesetre úgy tűnt, a Fedet nem aggasztják a jó makrogazdasági adatok, ugyanakkor Powell szerint még nem lehet kijelenteni, hogy sikerül elérni a „puha leszállást”. (Angolul „soft landing”, ez volna az a forgatókönyv, amelyben az infláció gazdasági visszaesés, magas munkanélküliség nélkül tér vissza alacsony szintre.)

A Fed kamatdöntése a magyar jegybank mozgásterét is korlátozza. Magyarországnak – mint feltörekvő, s a régióban különösen kockázatosnak számító – gazdaságnak jelentős kamatfelárat kell kínálnia a fejlett gazdaságokhoz képest, hogy vonzó legyen a befektetők számára. Vagyis minél tovább minél magasabb a kamatszint az USA-ban, az eurózónában stb., a magyar jegybank annál később viheti lejjebb a magyar alapkamatot.

Az MNB Monetáris Tanácsa a Fed előtt egy nappal tartott kamatdöntő ülést, némi meglepetésre nem 1 százalékponttal, csak 0,75-tel mérsékelték az alapkamatot, amely így 10 százalékra csökkent. Ezt Virág Barnabás alelnök elsősorban a forint árfolyamának gyengélkedésével magyarázta.