szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Február elsejétől szigorodik az élelmiszerimport, az új előírások is megdobhatják.

Február elsejétől szigorodik az ellenőrzés a vámhatáron, ahol egyre több engedélyt kérnek: a hús, a tojás, a tej és tejtermékek, a hal mellé egészségügyi igazolás jár, az árut április elsejétől már személyesen vizsgálhatják is a vámosok. Mindez jó sok papírmunkát és csinos költséget jelent.

330 millió fonttal (150 milliárd forinttal) drágítja az uniós importot a szigorított vámellenőrzés. Ez az inflációt is meglöki legkevesebb 0,2%-kal.

A britek 2021 január elsején hagyták az Európai Unió egységes piacát, de a következmények csak fokozatosan érkeznek el a brit polgárokhoz, akiknek többsége megszavazta a Brexitet. A brit élelmiszer-exportőrök szinte rögtön megérezték a kilépést, mert az uniós határokon csaknem azonnal életbe léptek az új vámszabályok, de a brit kormány húzta- halasztotta a népszerűtlen intézkedést, nehogy az megdobja a magas inflációt. A konzervatív kormány amúgy is népszerűtlen, a kormány így igyekszik megédesíteni a keserű pirulát. A kormányszóvivő így jelentette be az új intézkedést: ”ez garantálja az élelmiszer-biztonságot, és megóvja a polgárokat az esetleges járványoktól.”

A brit húsfeldolgozó szövetség szerint ez az új intézkedés rövid távon sokkolhatja az ágazatot, ugyanis a brit és az uniós élelmiszer-egészségügyi előírások egyre jobban különböznek egymástól. Ezért a vámellenőrzés szigorodása miatt a szállítási láncok komolyan meggyengülhetnek. „A kisebb uniós élelmiszer-exportőrök egészen egyszerűen abbahagyhatják a kivitelt Nagy-Britanniába, mert nem éri meg nekik a sok papírmunka” - fogalmazta meg a problémát a húsfeldolgozó szövetség szóvivője a CNN tudósítójának Londonban.

A rekord infláció csökkent, de...

Tavaly márciusban tetőzött az élelmiszer-infláció 19%-kal, ez 45 éves rekord volt Nagy-Britanniában, amely igen sok élelmiszert importál, és ennek nagy részét az Európai Unióból: a marhahús 22%-a, a bárány 21%-a, a sertéshús 49%-a import az Egyesült Királyságban, ahol az elfogyasztott élelmiszerek egynegyede az Európai Unióból érkezik. Decemberben az élelmiszer infláció 8% volt, és lehet, hogy ez újra emelkedésnek indul az új vámszabályok miatt - írja a CNN gazdasági rovata.