Így cserélje ki otthon a hibás gyújtógyertyákat

2024. feb 7. 17:00
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Így kell házilag gyújtógyertyát cserélni az autóban / Fotó: Auto Bild

Így kell házilag gyújtógyertyát cserélni az autóban / Fotó: Auto Bild

A benzinmotorok alapvető alkatrésze a gyújtógyertya. Ebből általában négy darabot építenek be a rendszerbe, amelyeket időközönként ki kell cserélni. Eláruljuk, hogyan ismerheti fel, ha ideje új gyújtógyertyákat tenni a régiek helyére.

A hibás gyújtógyertyákat általában hamar észreveszi. Különösen akkor gyanús a dolog, ha gyújtáshiba lép fel, és emiatt az autó rázkódni kezd, de nem „pöccen be”. Ilyenkor ne próbálkozzon túl sokat, hanem a lehető leggyorsabban nézzen a motorháztető alá, mi lehet a baj – tanácsolja az Auto Bild.

Vigyázat! A gyújtáshiba miatt az el nem égett üzemanyag (figyeljen a benzinszagra) bejuthat a katalizátorba, és tönkreteheti. Másik árulkodó jel a megnövekedett üzemanyag-fogyasztás.

Mit tegyen, ha nem működik az autó távirányítója, és nem tudja kinyitni az autót? – Mutatjuk

Mit tegyen, ha nem működik az autó távirányítója, és nem tudja kinyitni az autót? – Mutatjuk

Általános szabály: a benzinmotor a lehető leggyorsabb melegszik az égéstérben 400 Celsius-fok körüli hőmérsékletre (nem tévesztendő össze a hűtővíz vagy az olaj hőmérsékletével). Csak ettől a hőmérsékleti szinttől kezdve dolgoznak kényelmesen a gyújtógyertyák. Ezért szenvednek a motorok, ha legtöbbször rövid utakra visszük el a járgányt.

A legtöbb esetben a probléma a gyújtógyertya elektródáin lévő lerakódások miatt keletkezik. Ha az elektródák barna színűek, és nincs fehér vagy fekete lerakódás rajtuk, akkor nincs semmi bajuk, működőképesek.

Szervizben cseréltetni

A gyújtógyertyákat autószervizben is kicseréltetheti. A költség a motor hengereinek számától függ – ebből következik a gyújtógyertyák száma.

A kisautók mindössze háromhengeres motorjai esetében a csere természetesen olcsóbb, mint a hat, nyolc, tíz vagy tizenkét hengeres gépezetek esetében. Ez még nem minden! A nagy hőterhelésnek kitett és nagy teljesítményű gyújtógyertyákat igénylő motorok esetében drágább alkatrészre lesz szükség.

A csere időtartama szintén a járműtől függ, de átlagosan 30 perc alatt elvégezhető.

Itt a válasz arra, miért kerülik az autótolvajok az elektromos autókat!

Itt a válasz arra, miért kerülik az autótolvajok az elektromos autókat!

Mikor kell gyújtógyertyát cserélni?

A gyújtógyertyákat általában 30 000-60 000 kilométerenként kell cserélni. Ma már léteznek olyan gyertyák is, amelyek akár 100 000 kilométerig kitartanak. Számos gyártó azt ajánlja, hogy évente egyszer ellenőrizze az alkatrészek állapotát. Az autóra előírt csereintervallumot a jármű kézikönyvében találja. A legtöbb esetben a benzinmotorban hengerenként mindig egy gyújtógyertya van.

Akadnak olyan motorok is – általában nagyon nagy együtemű kamrákkal –, amelyek úgynevezett kettős gyújtásúak. Ebben az esetben két gyújtógyertya gyújtja meg a keveréket. Egy négyhengeres, kettős gyújtású motorhoz a gyújtógyertyák cseréjekor nyolc új darabra lesz szükség.

Gyújtógyertyák cseréje otthon

A gyújtógyertyák cseréje gyors és egyszerű, különösen a régebbi járműveknél. Sok modellnél már a motorháztető felnyitásakor láthatja a gyújtógyertyákra kapcsolt csatlakozókat.

Az újabb autóknál az első lépés a burkolat eltávolítása. Vannak olyan motortípusok, amelyek hengerenként egy gyújtótekercset tartalmaznak, amelyet közvetlenül a gyújtógyertyák csatlakozója fölé szereltek.

Mi a különbség gomb és a kar között az autó visszapillantó tükrén?

Mi a különbség gomb és a kar között az autó visszapillantó tükrén?

A következő szerszámokra van szükség:

  • Gyújtógyertya foglalat gumibetéttel (a gyújtógyertyát a foglalatban tartja a kicsavarás után)
  • Csavarhúzó hosszabbítóval
  • Nyomatékkulcs 10 és 50 newtonméter közötti nyomatékhoz
  • Sűrített levegő (alternatívaként egy nagy kefe)
  • Tiszta rongy

A gyújtógyertyákat csak akkor szabad kicserélni, ha a motor már lehűlt. Egy új, hideg gyújtógyertya, amelyet egy forró és így kitágult hengerfejbe csavarnak, beszorulhat. Ha a hengerfej hideg, a gyújtógyertya nem csavarható be olyan mélyre, így nem eshet baja. Nagyon fontos: a járművet teljesen állítsa le, és az akkumulátor földelőpólusát le kell választani.

Még fontosabb: sérült szívű vagy pacemakerrel rendelkező személyek nem dolgozhatnak a gyújtásrendszereken. Még egészséges emberek számára is életveszélyes lehet a gyújtásrendszer bekapcsolt állapotban lévő részeinek megérintése.

Amennyiben a gyújtógyertyákhoz már hozzáfér, először a csatlakozóját távolítsa el. Az egyes gyújtógyertya-csatlakozók mindegyike egy-egy hengerhez van rendelve, és a cseréje után ugyanahhoz a hengerhez kell visszaszerelni. Ha nincs számozás, és a gyújtógyertya-csatlakozó kábelének hosszából nem lehet megállapítani a hozzárendelést, a csatlakozókra ragasszon egy kis darab szalagot és számozza meg kézzel.

A gyertyák csatlakozójának eltávolítása után látható az alkatrész felső része, amely a csatlakozó anyából, a kerámia bevonatból és a hatszögletű anyából áll. Annak érdekében, hogy a gyújtógyertya körüli rész ne legyen mocskos, az üregét a kicsavarás előtt sűrített levegővel ki kell fújni. Alternatívaként egy kefével is megsúrolhatja. Ezzel a lépéssel biztosa mehet, hogy a gyertyák kicsavarása után ne kerüljön szennyeződés a hengerekbe.

A tempomat veszélyesebb lehet, mint gondolná: ellustul, ahogy a sebességtartó automatika gombjára bök

A tempomat veszélyesebb lehet, mint gondolná: ellustul, ahogy a sebességtartó automatika gombjára bök

Most helyezze a gyertyakulcsot a szorítóanyára, és csavarja ki a gyertyát. A gyújtógyertyák kicsavarásakor legyen óvatos, nehogy megsérüljön a hengerfejben lévő menet. Ha a hengerfej a gyújtógyertya menetén koszos, törölje le egy kendővel. Ezután csavarja be kézzel az új gyújtógyertyát. Feltétlenül győződjön meg arról, hogy a menetbe megfelelően betalált-e. Egy kis trükk segít: forgassa el a gyújtógyertyát az óramutató járásával ellentétes irányban, enyhe nyomással, hogy a gyújtógyertya és a hengerfej menete helyesen igazodjon egymáshoz. Ezután csavarja be rendesen és húzza meg nyomatékkulccsal, majd helyezze vissza a gyújtógyertya csatlakozóját.

A nyomatékkulcs használata azért olyan fontos, mert a gyújtógyertya az út egyenetlenségeiből fakadó rezgések miatt tönkremehet, ha a meghúzási nyomaték túl alacsony. Ezenkívül a gyújtógyertya felelős az égéstér tömítéséért, ami nyomásveszteséget okozhat.

Arra is figyeljen oda, hogy ne túl erősen húzza meg a gyertyát a menetben, mert legrosszabb esetben az egész hengerfejet ki kell cserélni - ami drága és felesleges mulatság. A helyes nyomaték nemcsak a menet méretétől és a gyújtógyertya alakjától (kúpos vagy tömítőgyűrű), hanem a hengerfej anyagától is függ. A legjobb azonban, ha a gyártó javaslatát használja, amelyet az alkatrész csomagolásán is feltüntetnek.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

Auto Bild

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

gyújtógyertya autószerviz Autószerelő Auto Bild