Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Igaznak bizonyult a hvg.hu korábbi értesülése, miszerint történelmi rekordnak számító, 23 milliárd forint értékű kokaint találtak a Csepeli Szabadkikötőben még novemberben. Csak azt nem sikerült eddig kideríteni, hogy kié volt az Ecuadorból érkező készlet, mert a símaszkos alak, aki érte ment, eltűnt, mire a rendőrök kiértek. Egy évvel ezelőtt volt egy nagy fogás ugyanott, de annak a drognak a tulajdonosa sem lett meg. A hatalmas mennyiségű kábítószert feltehetően nem a magyar piacra szánták, a hazai drognagykereskedők nem dolgoznak ugyanis ekkora tétellel.

Minden második budapesti lakosra jutott volna egy adag kokain abból a szállítmányból, amire még november 11-én hajnalban bukkantak a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai, miután bejelentést kaptak arról, hogy gyanús símaszkos alak ólálkodik a Csepeli Szabadkikötőben.

A helyszínre kivonuló rendőrök a símaszkos alakot ugyan nem találták meg, de arra hamar rájöttek, miért éppen ott bukkant fel. Az egyik, banánszállítmányt rejtő konténert akarta ugyanis kinyitni. A hűtőkonténer átvizsgálásakor kiderült, hogy abban nem csak banánok, hanem 152 darab, egyenként nagyjából egy kilós kokaincsomag is, ami összesen 154 kilót tett ki.

Ez történelmi rekordnak számít, ekkora mennyiségű kokainra még sosem bukkantak a magyar hatóságok Magyarország területén. A kokain feketepiaci ára 23 milliárd 220 millió forint – legalábbis a rendőrség becslése szerint.

[[ YouTube Video (0cLNmG3i9qo) ]]">

A kokainfogásról nem sokkal a történtek után elsőként a hvg.hu is hírt adott, ám akkor a rendőrség a megkeresésünkre még meglehetősen szűkszavúan nyilatkozott. Kedden sajtótájékoztatót tartottak a témában, Farkas László őrnagy az eseményen azt mondta, a kokainszállítmány Ecuadorból indult egy banánszállító konténerben, onnan Mexikóba, majd hajóval Németországba jutott, ahonnan november 8-án vasúton hozták Budapestre.

Arra a kérdésünkre, hogy a kokaint Magyarországon akarták-e értékesíteni, Farkas csak annyit mondott: általánosságban elmondható, Magyarország még mindig tranzitország, nem célállomás. Az ugyanakkor a sajtótájékoztatón világossá vált, hogy a rendőrség nem tudta azonosítani, sem elfogni a símaszkos embert, arra pedig a nyomozás érdekeire hivatkozva Farkas nem válaszolt, hogy egyedül volt-e, vagy voltak-e társai. Azt viszont elárulta, hogy a BRFK felvette a kapcsolatot a külföldi társszervekkel, köztük az amerikai kábítószer-ellenes ügynökséggel, a DEA-vel.

Mivel a símaszkos alak nincs meg, így a rendőrség egyelőre ismeretlen tettes ellen nyomoz.

Ekkora mennyiséget magyar drognagykereskedők nem hoznak be az országba, a magyar drogpiac ennél jóval kisebb, így feltehetőleg tényleg nem Magyarország lett volna a célállomás. Az eset viszont jól mutatja, hogy Magyarországon is jelen vannak olyan nemzetközi bűnszervezetnek a végrehajtó emberei, akik viszont már milliárdos tételekben bonyolítanak kokainüzleteket. Ezek jellemzően albán és szerb csoportok, de ebben az ügyben egyelőre nem lehet tudni, milyen nemzetiségűek lehetnek az elkövetők.

A dél-amerikai drogkartellek mindenesetre játszi könnyedséggel tudják Európába szállítani a kábítószert. Ennek az az oka, hogy a kikötőkön a vámosok nem tudnak minden szállítmányt ellenőrizni, ráadásul a droggal foglalkozó nemzetközi bűnszervezetek korrumpálják is a hatóság embereit.

Egy évvel ezelőtt már volt egy nagy drogfogás a csepeli szabadkikötőben. Akkor az egyik munkás vette észre, hogy egy Ecuadorban feladott konténer teteje megrongálódott. Meg akarták hegeszteni, ekkor vették észre, hogy gyanús csomagok vannak benne, ezért értesítették a rendőrséget. Akkor is a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai mentek a helyszínre és a szemle során 71 darab, egyenként körülbelül egykilós csomagot találtak, melyekről a szakértői vizsgálat kimutatta, hogy nagy tisztaságú kokaint tartalmaznak.