Az elhanyagolt reflux komoly szövődményeket okozhat: gasztroenterológus adott tanácsokat a tünetek enyhítésére

Reflux esetén fokozottan oda kell figyelnie az érintetteknek az életmódjukra, és be kell tartaniuk a szakorvosi tanácsokat, különben súlyos szövődmények léphetnek fel.

Reflux szövődményei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A reflux bár igen gyakori és jellegzetes tünetekkel járó betegség, az esetek egy részében nehezen diagnosztizálható. Ennek oka, hogy olykor egyáltalán nem tipikus tünetekkel jelentkezik. A nem típusos tünetek ismeretében ha felmerül a reflux gyanúja, akkor orvoshoz - leginkább gasztroenterológushoz - kell fordulni. A betegséget ugyanis mihamarabb kezelni kell, mert az elhanyagolt reflux nemcsak megnehezíti a mindennapokat, de komoly szövődményeket is okozhat.

A reflux szövődményei

- A reflux oka, hogy a gyomorszáj valamilyen ok miatt nem zár rendesen. Ilyenkor a gyomorsav vagy a gyomorsavval kevert táplálék visszaszivárog a nyelőcsőbe, irritálja, károsítja annak legalsó szakaszát. A felmart nyálkahártyán gyulladás, de akár fekély is kialakulhat. Ha a betegséget elhanyagoljuk, az a nyelőcső hegesedéséhez, így szűkületéhez is vezethet, vagy akár a gyomor nyálkahártya felkúszhat a nyelőcsőbe (Barret-nyelőcső), és ez a nyelőcsőrák fokozott kockázatát is jelentheti - mondta dr. Demeter Pál PhD, a Budai Egészségközpont gasztroenterológiai szakmavezető főorvosa.

Reflux szövődményei
Fotó: Carol Yepes / Getty Images Hungary

A leggyakoribb jelek a következők:

  • émelygés,
  • hányinger,
  • gyomorégés,
  • maró érzés a gyomorszáj körül,
  • savas, rossz íz a szájban,
  • köhögés,
  • szegycsont mögött jelentkező fájdalom.

Olykor előfordulnak úgynevezett nyelőcsövön kívüli tünetek is (mint például a szegycsont mögötti fájdalom), amelyek könnyedén összekeverhetők a koszorúér-szűkület okozta panaszokkal - szívritmuszavar jellemző tüneteiről korábban írtunk. A tüneteket gyakran azonban a sav marása okozza, és a kardiológiai kivizsgálás után kiderül, hogy a panaszokért a reflux tehető felelőssé. Gyakran a légúti megbetegedések hátterében is reflux húzódik meg - így a krónikus köhögés és a hörghurut, a fül-orr-gégészeti panaszok, az arcüreg- és középfülgyulladás, valamint a visszatérő tüdőgyulladás esetében is érdemes a refluxra gyanakodni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A betegség kialakulásának oka

A panaszokat leggyakrabban a gyomorszáj zárásának elégtelensége okozza, aminek anatómiai oka is lehet (pl. rekeszsérv). A rossz étkezési szokások, így a rendszertelen táplálkozás, a túlzott mennyiségű étel fogyasztása, továbbá az ülő, mozgásszegény életmód, túlsúly, dohányzás, alkoholfogyasztás és a stressz fokozza a reflux kockázatát. A terhesség is fokozhatja a kialakulás esélyét, ugyanis ilyenkor a növekvő magzat megnöveli a hasűri nyomást, amely a gyomorszáj átmeneti megnyílásához vezethet. A tüneteket erősíthetik bizonyos mozgásformák, ilyen a kerékpározás, súlyemelés vagy az ugrálással járó gyakorlatok. A szoros ruházat szintén kedvezőtlenül hathat az állapotra - itt olvashatsz arról, hogy lehet megelőzni a gyomorsav túltengését. 

Módszerek a tünetek enyhítésére

A panaszok enyhítésére mindenkinek megvannak a saját módszerei, így érdemes kitapasztalni, hogy gyomorégés esetén például a tej, a keksz, a főtt krumpli vagy egyéb módszer nyújt-e segítséget. A mozgás serkenti az emésztést, így jó hatással van a tünetekre, ám a fentiek szerint érdemes megfontolni, hogy mit sportolunk.

Reflux szövődményei 1
Fotó: mi-viri / Getty Images Hungary

Este, lefekvés előtt 3-4 órával már ne együnk, valamint használjunk magasabb párnát, amely megakadályozza a visszafolyást. A stressz enyhítésére válasszunk természetes megoldásokat, például jógát, sétát, légzőgyakorlatot vagy relaxációt, ugyanis a nyugtatók lazítják a gyomor záróizmát, így a tünetek fokozódhatnak a tabletták alkalmazásától. 

- Ha a fentebb említett tüneteket tapasztalunk, forduljunk szakorvoshoz, ugyanis fontos, hogy a megfelelő kezeléssel és diétás, valamint életmódbeli változtatásokkal megelőzzük a reflux súlyosbodását. Amennyiben időben kezeljük a betegséget, és megtörténik az életmódváltás, a táplálkozás átalakítása is, elkerülhetjük a szövődményeket, valamint megelőzhetjük a műtéti beavatkozást - tette hozzá a főorvos.

5 ember, akinek nem javasolt a kávézás: súlyosbíthatja az egészségügyi panaszaikat

A kávéról lemondani nagyon nehéz, de vannak olyanok, akiknek érdemes lenne megpróbálniuk az egészségük érdekében.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük