szerző:
Tetszett a cikk?

1600 kilométeres határ választja el a három balti államot Oroszországtól és hűséges szövetségesétől, Fehéroroszországtól, és bár Észtország, Lettország és Litvánia igyekszik betartani a szankciókat, de ez nem túlságosan könnyű, mert a leleményes kamionsofőrök gyakran meglelik a kiskaput.

“Ha itt nem engednek át, akkor próbálkozom máshol“ - mondta vígan egy 22 éves kamionsofőr a Politico tudósítójának a lett határon. Neki nem a szállítmánya problematikus, hanem maga a teherautó, amely szerepel a szankciós listán, hiszen az ukrajnai háborúban is kiválóan felhasználható. Csakhogy amennyiben az úticél nem Oroszország, hanem mondjuk Kazahsztán, akkor a vámosoknak át kell engedniük a teherautót, hiszen Kazahsztánra nem vonatkoznak a szankciók. Lehet, hogy a teherautó uniós árut szállít Kazahsztánba, de az is lehet, hogy szankcionált termékeket vagy esetleg drogot. A járművek sorban állnak, kevés a szakképzett vámos, és a berendezések sem megfelelőek az alapos ellenőrzéshez, amelyhez idő sincsen.

“A politikusok nem akarnak a vámra pénzt fordítani” - panaszkodik egy vámtiszt Vilniusban. A litván fővárosban egy kis alkalmi épületben három vámtiszt dolgozik, és mindegyikük hullafáradt. Rengeteg a túlóra, de sosem tudják kivenni. 24 órás szolgálatban vannak, a szankciós listát ugyanis csak ők ismerik igazán. Nekik viszont nincsenek meg a technikai eszközeik, nem tudnak gyorsan rákeresni egy cégre vagy más fontos információra.

Egész Európából érkeznek a szállítmányok a balti határra, a litván áruk aránya mindössze 6%.

6000 szankciós kód: ilyen sok tétel szerepel az Európai Unió listáján - hangsúlyozza a lett vámhivatal vezetője. Nehezíti a helyzetet az, hogy Fehéroroszország, amely vámunióban áll Oroszországgal, szintén szerepel a szankciós listán, csakhogy nem egészen úgy, mint Oroszország. Ezért a határon sok járművet nem lehet megállítani, mert a kísérő okmányok szerint a célállomás Fehéroroszország. Aztán, hogy onnan tovább szállítják Oroszországba, azt sejteni lehet, de szankcionálni nem. A mobiltelefonok például úgy jutnak el Oroszországba, hogy Kazahsztánt vagy Kirgizisztánt írják célállomásként a szállítólevélre. Útközben persze nyugodtan kirakhatják a telefonokat orosz területen, de a balti vámosok nem akadályozhatják meg a határ átlépését. A statisztikák azt mutatják, hogy igencsak megnőtt a tranzitforgalom Oroszországon és Fehéroroszországon keresztül, amióta szankciókat vezettek be a két állam ellen Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt.

Egyszerű földrajzi problémáról van szó - magyarázza Litvánia külügyminiszterhelyettese: ”Hogy jut el az áru Közép-Ázsiába, a Kaukázusba vagy Kínába szárazföldön? Oroszországon és Fehéroroszországon keresztül.”

Az Európai Bizottság tisztában van a problémával. A Politico megszerzett egy jelentést, amely szerint 1,87 milliárd euró értékű uniós export irányult Kazahsztánba 2022- ben, de ott csak 1,1 milliárd eurót regisztráltak. A különbség több mint 750 millió euró.

A balti határokon napról napra tapasztalnak olyan csodákat, hogy Kazahsztánba induló kamion két nap múlva újra megjelenik a határon: “ez képtelenség, mert 47 órát kellene egyfolytában vezetnie a sofőrnek, hogy bejárja a 3500 kilométeres utat” - mondja egy litván vámtiszt. Szerinte gyakran előfordul, hogy “a szállítmánynak két szállítólevele is van: az egyiket bemutatják a balti határon, a másik, a valódi azt jelzi, hogy Oroszországban hova kell vinni az árut”.

Nagy gond a korrupció is a határokon, erről nem szívesen beszélnek, de gyakoriak az ellenőrzések és az elbocsátások a vámhivatalokban mind Észtországban, mind Lettországban, mind pedig Litvániában. Lettországban a korrupció miatt bevezettek egy új módszert: a kamionokat és teherautókat távolról ellenőrzik még mielőtt a határra jutnának. Az információkat egy központ ellenőrzi Rigában, a fővárosban, és mire a szállítmány eléri a határt, a vámtisztek már tisztában vannak a legfontosabb tényekkel: hogyan akarják kijátszani a szankciókat az Oroszországba és Fehéroroszországba tartó járművek?