Káros is lehet a diétázás - Ezért veszélyes egy új kutatás szerint a jojóeffektus

Egy friss tanulmány rámutatott a jojóeffektus egészségügyi veszélyeire.

Jojóeffektus veszélyei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jojóeffektust sok diétázó tapasztalta már. Egy új kutatás azonban rávilágított arra, hogy sem a mentális, sem pedig a fizikai egészségünknek nem tesz jót a jelenség.

A jojóeffektus, azaz a diéta miatti fogyás, majd visszahízás, majd újbóli súlyvesztés a különböző önsanyargató diéták, fogyást ígérő étrend-kiegészítők gyakori velejárója.

Ezért veszélyes a jojóeffektus

Egy friss kutatás szerint a jojóeffektus kifejezetten veszélyes tud lenni az egészségre, ezért a kutatók azt javasolják, hacsak nem kifejezetten kóros és egészségkárosító elhízásról van szó, inkább ne kezdjünk bele radikális fogyókúrákba. A kutatás során mélyinterjút készítettek 36 felnőttel - 13 férfival és 13 nővel, akiknek a túlsúlya minimum 11 kilót ingadozott. A cél az volt, hogy többet tudjanak meg arról, miért és hogyan kerültek bele a jojóeffektusos ciklusba, és miként tudtak kilépni belőle.

GettyImages-1467665258
Fotó: Prostock-Studio / Getty Images Hungary

A visszahízás szégyenérzetet keltett a résztvevőkben és tovább rontotta önképüket - gyakorlatilag rosszabbul érezték magukat, mint a diéta előtt. Mindezek következményeként egyre szélsőségesebb étkezési szokások alakultak ki. Sok fogyni vágyó falásrohamokról, stresszevésről, az ételek kalóriaszámának megtanulásáról és kényszeres mérlegre állásról számolt be. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

- A vizsgálatban részt vevők szinte mindegyike a súlya megszállottja lett - mondta Katelin Mueller, a tanulmány társszerzője. - A fogyás került életük középpontjába, olyannyira, hogy az elvonta figyelmüket a barátokkal, családdal és kollégákkal való időtöltéstől - folytatta.

A fogyókúrázók függőséghez és ördögi körhöz hasonlították ezt az élményt. Azok a résztvevők, akik képesek voltak elfogadni és megérteni viselkedésüket, sikeresebben törték meg a ciklust és így a jojóeffektust is. Ők megpróbáltak az egészségükre összpontosítani a súlyuk és a kalóriák számolgatása helyett.

GettyImages-1446237501
Fotó: bymuratdeniz / Getty Images Hungary

A kutatók azonban azt találták, hogy a vizsgálat alanyainak túlnyomó része beleragadt a ciklusba. Mindezt a berögzült fogyókúrás szemléletekkel, a társadalmi elvárásokkal és a rossz táplálkozási kultúrával magyarázták. A tanulmányból kiderül, hogy a súlyingadozás sok kárt okoz mind testileg, mind lelkileg. 

Ezért fogynak sokkal nehezebben az alacsony nők - Fitneszedző beszél az okokról és megoldásokról

Alacsony nőként nem egyszerű feladat a fogyókúrázás.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük