szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az összes állami szerv kizárólag a Rogán Antal minisztériuma alá tartozó hivatalon keresztül rendelhet meg bármilyen kommunikációs, illetve rendezvényszervezési munkát.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

1360 milliárdot költött az állam a Rogán-féle kommunikációra 2015 óta – írja a G7.

A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda fennhatósága alá tartozó, a NER állami kommunikációt átalakító és központosító intézménye, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) 2014-ben jött léte.

2015 óta minden minisztérium, kormányhivatal vagy állami többségi tulajdonú vállalkozás bármiféle kommunikációs, illetve rendezvényszervezési munkát kizárólag az NKOH-n keresztül rendelhet meg.

A struktúra lényege, hogy az NKOH központi keretmegállapodásokat köt, az ezeken az eljárásokon kialakult árat és szerződéses feltételeket pedig minden állami szereplőnek el kell fogadnia, azt dönthetik el, hogy a működésük során mennyi szolgáltatást vesznek igénybe.

Fennállása óta az NKOH 951 (vagyis évente nagyjából száz) ilyen eljárást indított.

Ennek a rendszernek a fő előnye az a kormány szempontjából, hogy központilag lehet irányítani a teljes állami kommunikációt.

A G7 a közbeszerzési portál adatbázisából 2015 és 2023 között több mint 2300 megkötött szerződés adatait begyűjtve arra jutott, hogy

  • 2015 és 2018 között jellemzően 20-60 milliárd forintos értékűek voltak ezek a szerződések,
  • 2019 és 2021 között gyorsan nőtt a szerződések értéke, a csúcs 335 milliárd forintba került a központosított kommunikáció,
  • a 2022-es év a növekvő infláció ellenére 310, a tavalyi pedig 120 milliárd forintnyi tendert hozott.

A lap azt is kiemeli, hogy az elmúlt években az NKOH keretszerződései alapján megkötött szerződések értéke a hazai kommunikációs iparág méretének közel felét érte el.

Az adatbázisból az is kiderült, hogy 2015 és 2023 között a megkötött szerződések értékének 73 százaléka Balásy Gyula cégeihez, elsősorban a Lounge Designhoz és a New Land Mediához köthető.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kegyelmi botrány után Varga Judit exférje, Magyar Péter a Partizánnak adott interjújában röviden beszélt arról, hogy milyen visszaéléseket tapasztalt a Diákhitel Központ vezérigazgatójaként a kommunikációs költéseknél. Szerinte „a piaci ár sokszorosa” volt a korábban gigantikus közbeszerzési tenderen kiválasztott cég ajánlata. Később három-hatszoros túlárazást említett.

Arról, hogy mit tudnak azok a cégek, amelyekkel Magyar szerint kötelező volt szerződniük az állami cégeknek, ebben a cikkünkben olvashatnak részletesen:

Három év alatt 714 százalékos növekedés - mit tudnak azok a cégek, amelyekkel Magyar Péter szerint kötelező volt szerződniük az állami cégeknek?

A szinte semmiből pillanatok alatt százmilliárdos árbevétel - ezt produkálta az a két kommunikációs cég, amelyeket Magyar Péter állami hátszelű túlárazással vádol, és amelyeknek az utcai óriásplakát-kampányai elől 2017 óta elmenekülni is lehetetlen volt. A Diákhitel Zrt. volt vezetője nagyvadra lő, de minimum kétséges, mit tudna bizonyítani a vádjaiból.