Fityiszt mutathatunk a halálnak? Feltárták a titkos tényezőt, amely az öregedésért felel

2024. feb 20. 12:20
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Az öregedés molekuláris szinten következik be. Rotterdami kutatóknak sikerült feltárniuk e folyamat gyökerét. Azaz már tudjuk, hogy mit kellene elkerülnünk, hogy szervezetünk fokozatos leromlása ne következzen be. Ha végleg nem is leszünk képesek megállítani a korosodást, csak lassítani tudjuk a mögötte álló eseményeket, már azzal is jó darabig kicselezhetjük a halált. / Fotó: Getty Images

Az öregedés molekuláris szinten következik be. Rotterdami kutatóknak sikerült feltárniuk e folyamat gyökerét. Azaz már tudjuk, hogy mit kellene elkerülnünk, hogy szervezetünk fokozatos leromlása ne következzen be. Ha végleg nem is leszünk képesek megállítani a korosodást, csak lassítani tudjuk a mögötte álló eseményeket, már azzal is jó darabig kicselezhetjük a halált / Fotó: Getty Images

Egy új kutatás feltárt egy rejtett tényezőt, amely felgyorsítja a biológiai órát, aminek hatása van a élet hosszára. Ha rájönnénk, hogy e károsító folyamatot hogyan akadályozhatjuk meg, de legalábbis lassíthatjuk, az az élettartamot és az egészségben eltöltött évek számát jelentősen kitolhatná.

Régóta ismerjük az öregedés tüneteit, de egy új, a Nature Genetics című szaklapban megjelent tanulmány e tünetek gyökerét tárta fel, és megállapította, hogy a sérült DNS lehet az egyik fő oka annak, hogy szervezetünk apránként összeomlik. „A DNS-károsodás funkcionálisan a normális öregedés főbb aspektusainak hátterében áll” – idézi a szerzőket áttekintésében a Popular Mechanics.

(A legfrissebb hírek itt)

A DNS átírása a ludas

A tanulmányban Jan Hoeijmakers professzor vezetésével a rotterdami Erasmus Egyetem Orvosi Központjának tudósai (köztük Gyenis Ákossal magyar kutatóval) egereket vizsgált, és azt tanulmányozta, hogyan lassul le a fehérjék termelése az öregedés során. Az egészet végigjárva kiderült, hogy valószínűleg a sérült DNS-t tehetjük felelőssé.

Ahogy azt William Haseltine, a Harvard Medical School egykori professzora a Forbes magazinban az öregedés okairól írt cikkében nemrég kifejtette, a fehérjetermelésnek ez a lelassulása a sérült DNS-ből ered.

Megtalálták a természetes vegyületet, amely a hosszabb életért felel

Megtalálták a természetes vegyületet, amely a hosszabb életért felel

A fehérjeszintézisben szerepet játszó RNS-molekuláknak három típusuk van. A riboszomális RNS (röviden rRNS) fehérjékkel kapcsolódva a riboszómákat építi föl. A hírvivő RNS (messenger RNS, röviden mRNS) a szintézisre kerülő fehérje aminosavsorrendjére vonatkozó információt tartalmazza. A szállító RNS (transzfer RNS, röviden tRNS) az aminosavakat köti meg és juttatja el a riboszómákra, ahol a fehérjeszintézis történik. Mindhárom típusú RNS-molekulát egyetlen polinukleotid-lánc alkotja. A DNS bázissorrendjének átírásával képződő RNS-molekulák lehetővé teszik, hogy a DNS szerkezete hosszú időn keresztül változatlan formában fennmaradjon. Az átírás során a DNS védett a kémiai módosításoktól. A reakcióképes RNS-molekulák információtartalma a riboszómákon fordítódik le fehérjékre. A riboszómákon zajló fehérjeszintézis során pedig az mRNS bázissorrendje szabja meg a képződő polipeptid aminosavsorrendjét.

A DNS-károsodás útját állja az átírási folyamatnak

A tanulmányban a csapat azt találta, hogy az RNS-készítés fázisa az idősebb egereknél hajlamos megakadni, ami a mögötte lévő DNS felhalmozódásához vezet, és „elmaszatolja” a DNS-szálat, amíg a folyamat le nem játssza önmagát. Minél nagyobb volt a gén, annál gyakoribb volt ez a jelenség.

Az egyik átírási folyamat megszakításával egész gének kifejeződése késett. A megszakításokkal és késésekkel a fehérjék nem jönnek létre elég gyorsan ahhoz, hogy elhárítsák azokat a bosszantó öregedési tüneteket, amelyeket látunk, és zavarokat okoznak az egykor problémamentes testi funkciókban. Ha az átírás megakad vagy lelassul, az sejtpályák hibás működését okozza.

„Kimutattuk, hogy ezt a transzkripciós stresszt endogén DNS-károsodás okozza, és ez magyarázza az öregedés során bekövetkező génexpressziós változások többségét” – írták a tanulmány szerzői. Szerintük ez kifejezetten hatással van az öregedés olyan jellemzőire, mint a tápanyagérzékelés, az autofágia (a hibás sejtek önlebontó folyamata), a proteosztázis (a folyamatok összessége, amelyekkel a sejt fenntartja és szabályozza teljes fehérjekészletének egyensúlyát), az energiaanyagcsere, az immunfunkció és a sejtek stressztűrő képessége.

A korai öregedési rendellenességek általában a DNS-javító mechanizmusok hibás működésének eredményeként játszódnak le, és a normális öregedés is éppen így működhet. Ha a DNS nem tudja magát megjavítani, nyilvánvalóan sérült marad. Ez pedig visszaveti a fehérjetermelő láncolatot, és az öregedés kifelé mutató tüneteihez vezet.

Más szóval, a megszakadt átírás által létrehozott genetikai ujjlenyomat ugyanaz, mint az öregedés által létrehozott, ami arra utal, hogy a kettő szorosan összefügg” – írta Haseltine. Amikor a testünk nem képes a megfelelő fehérjeválaszokat előállítani, és a testi rendszereink bomlásnak indulnak, mindez a sérült DNS-ből eredhet. Már csak azt kellene kitalálnunk, hogyan akadályozzuk meg a károsodást.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

öregedés

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

öregedés DNS élettudomány biológia orvosi kutatás