szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bányacég nem ismeri el, hogy kárt okozott volna, szerintük az időjárás tehet mindenről.

Nem pont azon a területen működik a recski kőbánya, ahova a műszaki üzemi tervben megkapták az engedélyt, annak üzemeltetője pedig túl nagy mértékben vágta le a növényzetet, így az nem tudta eléggé megfogni a lezúduló csapadékot – derül ki a bányavállalkozásokat felügyelő állami hivatal, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának vizsgálatából, amit a 24.hu szerzett meg.

A dokumentum azután készült el, hogy a június eleji heves esőzések nagy mennyiségű iszapot mostak le a bányától Recskre, az eset következtében számos ingatlan vált lakhatatlanná és evakuálni kellett a helyieket. Bár a bányahatóság világosan megfogalmazza, mi működött szabálytalanul, annak műszakivezető-helyettese szerint nem ez okozta a lavinát, hanem “a nagy mennyiségű, előre nem jelezhető eső”, ugyanakkor egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, nem is ellenőrizték évekre visszamenőleg a területi csapadékmennyiségeket.

Drámai műholdfelvételen a recski sárlavina által lerombolt terület

A bányából kitermelhető évi 400-500 ezer tonna zúzott követ többek közt vasúti töltések építéséhez szeretnék felhasználni.

További érdekesség, hogy a vizsgálat során annak készítői több alkalommal elmentek a bányához, ahol találkoztak is az üzemeltető cég vezetőivel, azok mind a két alkalommal korábban távoztak, így nem tettek nyilatkozatot a felvett jegyzőkönyvvel kapcsolatban. Egyikük a 24.hu erre vonatkozó kérdésére azt írta, nincs ebben semmi különös, egyszerűen más dolga volt, másikuk nem válaszolt a megkeresésre.

A bányacég a sárlavina másnapján értesítette a hatóságot a történtekről, ebben azonban nem esett szó arról, hogy a település ingatlanaiban jelentős kár keletkezett, csak azt írták, a bányászati tevékenység végzése nem lehetséges. Annyit azért hozzátettek, hogy a telepített emberek biztonságban vannak és a munkagépeket is biztonságos helyre helyezték.

Az ügyben a rendőrség először felmentette a Kósa Lajos barátjához köthető bányacéget, később az ügyészség mégis nyomozást rendelt el. Az, hogy a bánya működése szabálytalan volt, már korábban is kiderült, ahogy az is, hogy emiatt a hárommillió forintos bírságot szabtak ki az Andezit-Bau Kft.-re. Mindeközben a kormány félmilliárd forintot szán a lavina károsultjainak lakhatására, a lakók a szabálytalanságokra hivatkozva a vállalkozótól is kártérítést követelnek.