szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ausztrál tudósok szerint a J0529-4351 kódjelű objektum 300–500 billiószor fényesebb lehet, mint a Nap, és minden nap elfogyaszt egy akkora csillagot, mint a miénk.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem tudósai megtalálták az ismert univerzum legfényesebb objektumát. A J0529-4351 jelű kvazárt a Nature Astronomy hasábjain mutatták be.

A fekete lyukak közismert tulajdonsága az olyan erős gravitációs vonzása, amelyből a fény sem tud kiszabadulni. Emiatt nem látni őket, ám az akkréciós korongjuk megmutatja, hol vannak. Ezen a területen fénysebességgel halad az anyag, ami annyira felforrósodik, hogy láthatóvá válik a korong.

A galaxisok középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukak akkréciós korongjai a kvazárokat a világegyetem legfényesebb objektumaivá teszik.

Ezek csak azért nem ragyogják be folyamatosan az égboltot, mert nincs a közelünkben egy sem.

Persze a J0529-4351 felfedezése után új léptékben kell gondolkodni arról, hogy milyen is az, ha valami fényes. Az objektum látszólagos fényereje hasonló két másik erős kvazár, a J0100+2802 és a J2157-3602 fényerejéhez, és hasonló távolságban, nagyjából 12 milliárd fényévnyire van tőlünk. Utóbbi kettő és a mostani felfedezés között azonban van egy nagy különbség.

A J0100+2802 és a J2157-3602 fényességét is felerősíti egy-egy gravitációs lencse. Bár ezek az objektumok is kétségkívül fényesek, ha a gravitációs lencsét kivonjuk az egyenletből, a fényességük elmarad a J0529-4351-étől.

Utóbbi észlelésében viszont semmilyen gravitációs lencse nem játszott szerepet, így – ha elfogadjuk, hogy nincs olyan objektum, ami betöltené ezt a szerepet, csak eddig elkerülte a tudósok figyelmét –, akkor kijelenthető, hogy ez a valaha észlelt legfényesebb objektum.

13 milliárd évre nézett vissza az időben a James Webb űrteleszkóp, ősi kvazárokat talált

A James Webb űrteleszkópot ezúttal arra használták a Max Planck Intézet tudósai, hogy az ősi galaxisokat tanulmányozzanak velük.

Christian Wolf, a kutatás vezetője szerint a becslések azt mutatják, hogy a Napnál 300-500 billiószor fényesebb a szóban forgó kvazár.

A szakemberek úgy gondolják, hogy a J0529-4351 minden egyes nap elfogyaszt egy nagyjából Nap méretű csillagot. A becslések szerint jelenleg a Nap tömegének 17 milliárdszorosát teheti ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.