szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar csapatok összesen évi 99 millió eurót költenek fizetésekre, a régióban csak a lengyel és az osztrák bajnokság résztvevőinek magasabb a bérköltsége.

Átlagosan egy hónapban 4,5 millió forintot keresett egy NB I-es labdarúgó 2022-ben – számolta ki a 444 az UEFA legfrissebb pénzügyi jelentése nyomán. A vizsgált évben a magyar bajnokság csapatai 99 millió eurót költöttek, amely 6,3 százalékos növekedés az előző évi adathoz képest. Az NB I így 2021-hez hasonlóan ismételten a 18. lett az európai fociszövetség égisze alá tartozó bajnokságok közül a fizetések összegét tekintve.

A cikk emlékeztet, hogy ez az első osztályú klubok teljes bérköltségét jelenti, tehát nemcsak a játékosokét. A korábbi évek adataiból kiindulva a 444 úgy számol, hogy az összes fizetés 62 százalékát fordítják a csapatok a játékosok bérére, a 12 együttes így átlagosan 5,1 millió eurót fizet játékosainak, ezt elosztva a keretek átlagos méretével (38 fő) jön ki a 4,5 millió forintos átlagfizetés.

A szerző emlékeztet, hogy az NB I-es fizetések terén mind a csapatok között, mind a csapatokon belül nagy a szóródás. Mint arról mi is beszámoltunk, 2022-ben 24 millió forint volt a legmagasabb havi fizetés a magyar bajnokságban, az iráni Sahab Zahedi, a felcsúti Puskás Akadémia játékosa keresett ennyit. Zahedi azóta elhagyta az NB I-et, és visszatért hazájába, jelenleg a Persepolis FC játékosa.

Régiós összehasonlításban is magasak a magyar focistabérek, a környező országok közül csak a lengyel (115 millió euró) és az osztrák (157 millió euró) csapatok költenek többet fizetésekre. Az NB I-es csapatok a horvát, a cseh, a román és a szerb csapatoknál is több bért fizetnek ki (81, 77, 73, valamint 63 millió euró).

A cikk felhívja a figyelmet arra is, hogy a hazai csapatok bevételeik kisebb részét fordítják fizetésekre, mint régiós riválisaik, ami a pénzügyi fenntarthatóság szempontjából előnyős. Erre az nyújt lehetőséget, hogy a kormányközeli tulajdonban lévő csapatok piaci szempontokkal nehezen magyarázható mennyiségű szponzori pénzt kapnak a NER-hez köthető vállalatoktól, erről itt írtunk bővebben:

Annyi szponzori pénz ömlik az NB I.-be, mint a belga bajnokságba, ám az eredmények és a nézők továbbra sem jönnek

Egy átlagos első osztályú magyar focicsapat közel annyi szponzori bevételhez jut, mint egy belga, noha a nézőszám a belgiumi harmadát sem éri el - derült ki az MLSZ által publikált jelentésből. A szövetség elemzése bár szokatlan őszinteséggel vall színt a magyar futball helyzetéről, megelégszik a részigazságok megállapításával, és nem törekszik annak a kérdésnek a megfejtésére, hogy miért költenek ránézésre érthetetlenül magas összegeket a szponzorok a magyar csapatok támogatására.