Megrázó részleteket osztott meg a bicskei gyermekotthonban történt szörnyűségekről a riporter, aki elsőként tárta fel az ügyet

2024. feb 23. 19:13
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A rémálmok gyermekotthona Bicskén / Fotó: Pozsonyi Zita

Moskovics Judit minél több részletet tudott meg, úgy körvonalazódott előtte a bicskei gyermekotthon ijesztő, zárt világa / Fotó: Pozsonyi Zita

Moskovics Judit, az RTL Házon kívül riportere elsőként tárta fel a bicskei gyermekotthon sötét titkait. Egy friss interjújában most elárulta, hogyan találkozott először azzal, hogy mi történik a gyermekotthon falai között.

Annyira zárt világ volt a bicskei gyermekotthonban, hogy alig szivároghattak ki az erőszaknak kitett áldozatok panaszai. Az igazgató 26 éven át élt egy épületben a gyerekekkel, érzelmi függést kialakítva az áldozataival.

Megkeresett egy közeli ismerősöm barátja, egy számomra akkor ismeretlen nő, hogy el akar mesélni egy történetet, amitől képtelen szabadulni. 2014 tavasza volt. Végső elkeseredésében döntött úgy, hogy a nyilvánossághoz fordul. Egy kávézóban találkoztunk Schmidt Erikával, aki évekkel korábban élménypedagógusként dolgozott a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthonban. Elmesélte nekem, hogy ebben a gyermekotthonban – ahol külsősként heti rendszerességgel tartott foglalkozásokat – az igazgató rendszeresen molesztálja a rábízott gyerekeket – kezdte a riporter a 444-nek adott interjújában.

Szintén Erika árulta el neki azt, hogy 2011-ben már több gyerek feljelentést tett az igazgató ellen, de a nyomozás eredménytelenül zárult, miután többen visszavonták a vallomásukat. A rendőrség 34 tanút hallgatott meg az ügyben, mielőtt befejezte a nyomozást, a nyomozás lezárultával pedig a sajtó sem foglalkozott az esettel. Elmondása szerint minél több részletet tudott meg, úgy körvonalazódott előtte egy zárt világ, ami egyszerre volt ijesztő, mégis valóságos, és amiben mindenki ismer mindenkit.

Csókay László vallomása a bicskei gyermekotthonban történtekről – Áder János húga volt a főnöke, rábízta az ügyet

Csókay László vallomása a bicskei gyermekotthonban történtekről – Áder János húga volt a főnöke, rábízta az ügyet

Az első pillanattól rendkívül furcsának találtam, hogy az igazgató maga is életvitelszerűen az épületben él. Kezdettől fogva ez volt a legnyugtalanítóbb részlet. Nem tudtam elképzelni, ennek milyen szakmai indoka lehet. Ez nem egyszerűen egy lakrész volt valahol az intézményen belül, hanem egy olyan kétszobás szolgálati lakás, ami közvetlenül az igazgatói irodából nyílt. És bár az épületben lakott, az igazgatónak volt egy saját tulajdonú lakása is Bicskén, azt albérletbe kiadta. Semmi nem indokolta, miért él az intézményben – mondta a lapnak Moskovics Judit.

Ijesztő volt a számára, hogy az intézmény lakói közül sok gyerek drogfüggő volt, amiről mindenki, többek között az igazgató is tudott, mégsem foglalkoztak vele, hogy folyamatosan be vannak állva.

Mivel a gyerekek jelentős része szerhasználó volt, sokan nem vették komolyan azt sem, amikor egyesek panaszokat fogalmaztak meg. Pedig előfordult olyan, Erika elmondásából tudom, hogy egy gyerek mindenki előtt ordítozott az igazgatói szoba előtti folyosón, hogy „Pedójános, Pedójános!” Az ilyen elszólásokat a dolgozók inkább elengedték a fülük mellett azzal, hogy „drogos hülye gyerekek összevissza beszélnek”. A mindennapos megélése az volt ezeknek a helyzeteknek, hogy nem kell nagyon komolyan venni – mondta.

Erikán keresztül ismerte meg Bárnai Árpádot, aki korábban nevelőként dolgozott a gyermekotthonban. Miután 2016 szeptemberében aztán az egyik áldozat, a 18 éves Szabolcs, vonat elé vetette magát, az intézmény korábbi lakója, Pop Mert feljelentést tett a józsefvárosi rendőrségen (direkt nem a bicskein). A fiú és egy másik áldozat, Levente az első pillanattól fogva arccal és névvel akarták vállalni a dolgot, és elmondták, hogyan kényszerítette őket szexuális aktusokra az igazgató.

Elegük volt. Azt akarták üzenni, felvállalják a szégyent is akár, csak bűnhődjön. Biztosra akartak menni

– mondta az RTL riportere.

Így találtak rá valójában K. Endre kegyelmi döntésére: megszólalt a férfi, aki robbantotta az elmúlt évek legnagyobb politikai botrányát

Így találtak rá valójában K. Endre kegyelmi döntésére: megszólalt a férfi, aki robbantotta az elmúlt évek legnagyobb politikai botrányát

– Fontos tudni, hogy akkoriban sok itt élő gyereknek az igazgató volt a gyámja. Tudomásom szerint azoknak a gyereknek is, akik egyszer egy videófelvételen elmondták, majd a rendőrségen leírták, hogy mi mindent történt velük János bácsi irodájában. Aztán – mint köztudott – a gyerekek egyszer csak sorra visszavonták a rendőrségen a korábban leírtakat. Az egyik gyám, aki az eljárás idejére eseti gyámként helyettesítette »János bácsit«, az »Endre bácsi«, az igazgatóhelyettes volt. A kísérő, aki ott áll a kihallgatás alatt a fiú mögött, mialatt éppen arról kérdeznek a rendőrök, hogy mit szoktak csinálni az igazgatóval.

Hogy pontosan mi minden történt akkoriban a kihallgatások előtt, alatt, nem tudjuk, de az biztos, hogy az összes gyerek visszavonta a korábbi vallomását, és az ügy gyorsan le is zárult

– árult el újabb döbbenetes részleteket Moskovics, aki szerint testnevelőként, programszervezőként a legtöbb gyerek jó embernek tartotta „Endre bácsit”, szerették és tisztelték őt, hiszen izgalmas programokat szervezett: táborozni, síelni vitte őket, vagy is egyértelműen pozitív szereplő volt az intézmény életében. „János bácsival” kapcsolatban is ambivalens érzése volt a legtöbb gyereknek, ideértve az áldozatokat is. Nem egy állította közülük, hogy „János bácsira” kvázi apjukként tekintettek – fogalmazott K. Endréről és V. Jánosról a riporter.

Moskovics Judit úgy látta, az áldozatok megélése az volt, hogy ők kiválasztottak. Zsebpénzt és időnként ajándékokat kaptak, nagyobb „atyai” odafigyelést, nagyobb szabadságot, nagyobb védelmet.

Balog Zoltán miniszter asztalán már 2012-ben ott volt egy ombudsmani jelentés erről az ügyről, mivel a második eljárás idején már az általa vezetett Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) felelt az intézményért.

– Két nappal azután, hogy megjelent a filmünk, az első nyilvános fellépésén felkerestem Balog Zoltánt. Megkérdeztem, miként lehetséges, hogy két hete a minisztérium bejelentést tett az igazgató ellen, hetek óta zajlik a nyomozás az ügyben, és V. János továbbra is a gyermekotthonban él és lakik. Azt válaszolta, kijelölt gyám felügyeli az intézményt, és bonyolult feloldani a helyzetet, mert a szolgálati lakás nem a minisztérium felügyelete alá tartozik. Aztán kiderült, mégsem olyan bonyolult. Az interjú másnapján V. Jánost kiköltöztették, előzetesbe vették, majd megkezdődtek a kihallgatások” – folytatta a riporter.

K. Endre ügye

K. Endrét senki nem jelentette fel, csak a V. János ellen zajló nyomozás során merült fel az érintettsége. A későbbi ítélet szerint gyermekek kárára elkövetett bűncselekmények elfedésében vállalt kulcsszerepet.

– Egy gyereknek 5000 forintot kínált azért, hogy ne tegyen terhelő vallomást a rendőrségen János bácsira. Ő egy enyhén szellemileg sérült fiú, akinek V. János lakhatást biztosított annak ellenére, hogy már túlkorosnak minősült. Ez volt a vesztegetés kísérlete. A másik esetben az egyik gyerek jelentette a gyámjának, hogy erőszak áldozata volt. A gyám intézkedett arról, hogy a gyereket emeljék ki az intézményből és védett intézményben helyezzék el. Így is történt. A nyomozás kezdetével a fiúnak – akinek az unokatestvére is a bicskei intézményben lakott – megüzenték, most még visszajöhet, de ha nem jön, később nem tud majd. Az unokatestvérén keresztül is nyomást gyakoroltak rá azzal, hogy ez az ő otthona, és ha nem tér vissza, egymástól távol nőnek majd fel. A legtöbb gyerek számára a bicskei kastély tényleg otthon volt, és minden gyerek megijed, ha az összes gyökere és létező emberi köteléke odavész. Ez a fiú is úgy döntött, visszamegy. Az igazgató és K. Endre közösen írták meg a papírt, amiben visszavonta a gyámnak tett vallomását a zaklatásokról. Kényszerítés miatt az igazgatónak és a helyettesének is felelnie kellett a bíróságon – mondta Moskovics Judit.

A riporter dühös és csalódott volt, amikor értesült arról, hogy K. Endre kegyelmet kapott.

Sokan vállaltak kockázatot és hoztak áldozatot azért, hogy fény derüljön az igazságra. És amikor már azt hitték, vége van, kiderült, hogy az elkövetett bűnt az ország elnöke bocsánatosnak tekinti

– mondta a lapnak Moskovics Judit.

Gyermek bajban? Íme, a segélyvonalak:

Krízisben, bajban érintett gyermekeknek:

Kék Vonal Lelkisegély-vonala: 116-111, bármely hálózatból 24 órában elérhető, ingyenes, anonim telefonvonal 24 éves korig.

Krízisben, bajban lévő gyermekért érzett aggodalom esetén:

Segélyvonal az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekekért: 116-000, bármely hálózatból 24 órában elérhető, ingyenes, anonim telefonvonal aggódó felnőtteknek.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

bicskei gyermekotthon

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

A Blikk videói között megtalálható minden, ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

riporter bicskei gyermekotthon interjú