szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai és amerikai kutatók új módszert találtak az ujjlenyomatok reprodukálására, amelyhez tulajdonképpen csak az okostelefon mikrofonjára van szükség. Kutatásukkal fel akarják hívni a figyelmet egy potenciális támadási veszélyre.

Az ujjlenyomat egyedi, és úgy tűnik, csak a „jogos tulajdonosa” használhatja (leszámítva az erőszakos bűncselekményeket). Az amerikai Colorado Egyetem és a kínai Tsinghua Egyetem, Wuhan Egyetem, Huazhong Tudományos és Technológiai Egyetem szakemberei viszont egészen váratlan helyről képesek rekonstruálni az ujjlenyomatokat. Eredményeik még messze nem százszázalékosak, azonban már jelzik, hogy milyen irányból lehet majd újabb támadásra számítani.

Az ujjlenyomat-leolvasás mint biometrikus azonosítási forma széles körben elterjedt, és igen megbízható. Jelenleg úgy kalkulálják, hogy az ujjlenyomat-hitelesítési piac 2032-re közel 100 milliárd dollár értékű lesz.

Ezért is aggasztó, hogy a vizuális rátekintést igénylő módon kívül másképp is el lehet csenni az ujjlenyomatokat, többek között a PrintListenernek elnevezett módszerrel. A kutatók által felvázolt technika rekonstruálja az ujj papilláris vonalainak mintázatát az általa generált akusztikus jeleken keresztül, amikor az ujjak csúszkálnak az érintőképernyőn. Ehhez persze mikrofonra is szükség van, azaz olyan alkalmazások jöhetnek szóba, amelyek használják ezt a hardvert, ilyen például a Skype, a WeChat vagy a FaceTime.

A PrintListener belső működése mögött bonyolult tudomány húzódik. A megvalósításához három nagy problémán sikerült úrrá lenniük a kutatóknak. A gyenge ujjsúrlódási hangok esetében spektrális elemzésen alapuló súrlódási hangesemény lokalizációs algoritmust fejlesztettek ki. Emellett el kellett különíteni az ujjmintázat hanghatásait a felhasználó fiziológiai és viselkedési jellemzőitől. Ennek megoldására a kutatók adaptív súlyozási stratégiát alkalmazták. Végül a másodlagos ujjlenyomat-jellemzőket is sikerült kikövetkeztetniük statisztikai algoritmusokkal és egy heurisztikus keresési algoritmussal.

A PrintListener „realisztikus forgatókönyvekben” történő használatával a kutatók az esetek 27,9 százalékában tudták előállítani egy személy ujjlenyomatának részleges, az esetek 9,3 százalékában pedig a teljes lenyomatát. A kutatók arra akarják felhívni a figyelmet az eredményeiket részletező tanulmányban, hogy az ujjlenyomatok kiszivárgása érzékeny információk ellopását, óriási gazdasági és személyi veszteségeket, sőt a nemzetbiztonság esetleges veszélyeztetését is okozhatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.