szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.

A Koreai Energiakutató Intézet (Korea Institute of Energy Research, KIER) mérnökei egy olyan, perovszkitalapú, félig átlátszó napelemet fejlesztettek ki, amellyel sikerült megdönteni az ilyen típusú eszközök energiaátalakítási rekordját. A mérések szerint az új technológia hatékonysága 21,68 százalékos, ami már elég jó ahhoz, hogy akár az épületek ablakai helyére is ilyen napelemek kerüljenek – írja az Interesting Engineering.

Ahhoz, hogy sikerüljön a zöld átállás, és a fosszilis energiahordozók helyett megújuló energiaforrásból biztosítsa az emberiség a szükségleteit az kell, hogy a napelemek is folyamatosan fejlődjenek. A jelenlegi hagyományos, telepített napelemek energiahatékonysága 20 százalék körül mozog, vagyis a technológia a fény 80 százalékát nem tudja hasznosítani.

Hogy ezt az arányt javítsák, a kutatók olyan anyagokkal kezdtek el kísérletezni, mint például a perovszkit, ami nagyobb energiahatékonyságot biztosít. A másik ötlet emellett az, hogy ne csak a hagyományos helyekre (tetőkre) kerüljenek napelemek, hanem például az ablakok helyére is. Ehhez persze az kell, hogy a panelek legalább részben átlátszók legyenek, és beengedjék a fényt a helyiségekbe.

Az Advanced Energy Materials című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ezt a két megközelítést egyesítették a KIER szakemberei, hogy egy részben átlátszó, mégis hatékony perovszkit-napelemet hozzanak létre.

A kutatók a cél elérése érdekében úgy döntöttek, hogy az elektródákat átlátszóra cserélik. Bár ez nem tűnik egy bonyolult változtatásnak, valójában igen negatív hatása van. Az ilyen napelemeknél ugyanis a nagy energiájú részecskék a fotoaktív réteg és az anód közötti réteg teljesítményromlását eredményezik.

Fával készült napelem, még olcsó is

Svéd kutatóknak fa felhasználásával sikerült olyan napelemet fejleszteniük, amely alternatívája lehet a jelenleg elterjedt, szilíciumos paneleknek.

Hogy ez ne történjen meg, fém-oxid réteget használtak pufferként, ami viszont csökkentette a szállítható töltés mennyiségét, valamint az eszköz működésének stabilitását is. A szakemberek ezért lítiumionokkal próbálták korrigálni a dolgot, és ez végül meghozta a várt áttörést.

Az elvégzett mérések alapján az újfajta napelem 21,68 százalékos hatékonysággal dolgozik, ami messze a legjobb az ilyen jellegű napelemek között. Kiderült, a rendszer stabilitásával sincs gond: először 400 órán át tárolták sötét helyen, majd 240 órán át folyamatosan termelte az áramot az egység, de így sem mutatott semmilyen zavart.

50-75%-os áresés jöhet a napelemeknél

A Michigani Egyetem kutatóinak sikerült olyan anyagot kifejleszteniük, amelytől tartósabbak lehetek a perovszkit kristállyal épülő napelemek. A kutatók szerint a technológia, amint piacra kerül, jelentős áresést hozhat.

A kutatók úgy vélik, szükség van még némi fejlesztésre ezen a téren, de a mostani technológiára már nyugodtan lehetne építeni, sőt, akár már használni is lehetne azt az épületeknél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.