szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A magyar kormány az Európai Békekeretbe eddig az általa befizetett mintegy 18 millió dollárt a csádi haderő képességeinek fejlesztésére fordítja, ahelyett, hogy az ukrajnai fegyverszállítást támogatná.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Szijjártó Péter csütörtökön kijelentette, hogy a terrorizmus ellen jelentős erőfeszítéseket tevő Csád a száheli térségben kivételes stabilitással rendelkezik, Magyarország pedig széles körű együttműködést indít Csáddal.

Néhány órával később már az a hír fogadta a csádi stabiliást dicsérő külgazdasági és külügyminisztert, hogy tűzharcban megölték a csádi ellenzék vezetőjét, Yaya Dillót, a Szocialista Párt Határok Nélkül (PSF) elnökét, miután a párt vezetői állítólag merényletet kíséreltek meg a legfelsőbb bíróság elnöke ellen. Az ellenzéki PSF pénzügyi titkárát, akit a tett elkövetésével vádolnak, valamint ellenzéki társait őrizetbe vették, többek után körözést indítottak.

Miközben az ország választási bizottsága kedden közzétette, hogy május 6-ára tűzte ki az elnökválasztást, a csádi kormány most „zendüléstől” tart. Idriss Déby Itno csádi elnök 2021-es meggyilkolása után fia, Mahamat Idriss Déby Itno ragadta magához a hatalmat a közép-afrikai országban, és katonai tanács élén kormányozza az országot.

Mindezek fényében ugyancsak elgondolkodtató, hogy az ukrán helyett miért a csádi haderő képességeinek fejlesztését támogatja a kormány. Szijjártó így magyarázza:

Magyarország széles körű együttműködést indít Csáddal a Száhel-övezet biztonságának és stabilitásának erősítése, a gazdaság fejlesztése, s ezáltal a migráció kiváltó okainak kezelése céljából – közölte a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a csádi kollégájával, Mahamat Saleh Annadiffal közös sajtótájékoztatóján.

A magyar miniszter arról beszélt még, hogy az Európai Békekeretbe általunk befizetett 18 millió dollár felhasználásáról Magyarország úgy rendelkezik, hogy azt nem ukrán fegyvervásárlásra költik, hanem arra, hogy Csádban létrejöjjön a hadsereg tisztjeinek képzéséhez szükséges új oktatási intézmény, és a csádi haderő képességeinek fejlesztésére is sor kerülhessen.

Arról már korábban írtunk, hogy miután kiderült, hogy Orbán Gáspár Csádba jár tárgyalni, a Hungary Helps is közölte, hogy megnyitotta első afrikai kirendeltségét.

A csádi magyar misszió keretében magyar szakemberek és orvosok utaztak Csádba. A csádi szerepvállalás több részből áll: az említett katonai mellett humanitárius, gazdasági – ezen belül mezőgazdasági – és oktatási pillére is van.

A januárban indított misszió félmilliárd forintnyi értékben segítette a menekültellátási rendszer fejlesztését, és orvosmissziókat is indítottak gyógyszeradományokkal az egészségügyi ellátás javítása érdekében. Továbbá 600 millió forintos keretösszeggel agrárfejlesztési programokba kezdtek az országban. Emellett tárgyalások folynak egy 150 millió dolláros keretösszegű kötött segélyhitel-program megindításáról a magyar vízipari vállalatok jelenlétének fokozása céljából, amelyek hozzájárulhatnának a szektor modernizáláshoz, hogy mindenki hozzáférhessen a tiszta, egészséges ivóvízhez.

Nyitóképünkön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárgyal Mahamat Saleh Annadif csádi külügyminiszterrel.

Miután kiderült, hogy Orbán Gáspár Csádba jár tárgyalni, a Hungary Helps is közölte, hogy megnyitotta első afrikai kirendeltségét

Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára közölte, hogy már két hete működik a Hungary Helps Ügynökség Csád fővárosában.