szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA New Horizons űrszondája ott észlelt nagyobb mennyiségű port a Naprendszer szélén lévő Kuiper-övben, ahol minden eddigi számítás szerint nem kellene lennie.

Könnyen lehet, hogy újra kell gondolnunk azt, amit a Naprendszer határán lévő Kuiper-övről eddig gondoltunk. Az amerikai New Horizons ugyanis olyan adatokat küldött a Földre, ami alapján úgy tűnik, az öv messzebb lehet a Naptól, mint azt eddig gondolták a csillagászok.

A Kuiper-övben sziklás, jeges objektumok keringenek a Nap körül, meglehetősen nagy sűrűségben. Ezen a területen rengeteg nagy aszteroida és törpebolygó található, de sok olyan más objektum is, melyeket nem látunk. Azért nem, mert túlságosan kicsik, a Naprendszer peremén pedig már meglehetősen sötét van. Ugyanakkor az ott lévő por árulkodhat arról, pontosan mi is történik a területen.

A Kuiper-öv a számítások szerint a Neptunusz pályájánál kezdődik, mintegy 30 csillagászati egységre a Naptól. (Egy csillagászati egység a Föld keringési sugara a Nap körül.) Hogy pontosan meddig tart, arról nincs információnk, a belső fő régiójáról azonban úgy gondolták, hogy 50 csillagászati egységre lehet a vége.

A NASA New Horizons űrszondája 2019 óta 45 és 55 csillagászati egységnyi távolságra gyűjt adatokat a térségről, az egyik műszere pedig sokkal több port észlelt ott, mint amennyit a tudósok eredetileg vártak – írja a Science Alert. A vártnál sűrűbb porréteg két dolgot jelenthet:

vagy extra por keletkezik valahol, vagy a sugárzás a Naprendszeren kívüli tér felé tolja ki a port.

A többletpor ütközésekkor keletkezhet, ami azt jelenti, hogy több nagyobb jeges sziklásnak kell ott lennie, és relatíve gyakran kell találkozniuk.

A távcsöves megfigyelések alapján azt sejtik a kutatók, hogy a Kuiper-öv belső fő régiója 80 csillagászati egységre is elnyúlhat, ami azt jelentené, hogy jóval nagyobb a vártnál. Az erről szóló tanulmány a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban jelent meg.

NASA

A New Horizons jelenleg 58 csillagászati egységre jár a bolygónktól, és ha a NASA-nak szerencséje van, akkor 120 csillagászati egységig, vagyis a Naprendszer széléig is kitart majd a szerkezet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.