szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz állami médium, az RT egy állítólagos németországi videokonferencia hangfelvételét tette közzé, amelyen az hallható, hogy német katonai tisztviselők arról beszélnek, hogy Taurus rakétákat kéne küldeni Ukrajnának a krími híd felrobbantásához. A németek vizsgálatot indítottak az ügyben.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az orosz politikusok úgy kommentálták az RT által kiszivárogtatott, több mint félórás hanganyagot, hogy az bizonyítékul szolgál arra, hogy a németek támadást terveznek az oroszok ellen. A felvételen állítólag a német katonai tisztségviselők fegyverszállítmányról beszélnek Ukrajna számára, egész konkrétan arról, hogy Taurus rakétákat kéne adni az Oroszországot a Krím-félszigettel összekötő híd felrobbantásához - írja a BBC.

A Der Spiegel szerint a videokonferenciát nem egy titkos katonai hálózaton, hanem a WebEx platformon keresztül tartották.

Olaf Scholz német kancellár szombaton reagált a történtekre, és azt mondta, hogy az állítólagos kiszivárogtatás "nagyon komoly ügy", ezért azt azonnal, "nagyon gyorsan és nagyon intenzíven" elkezdték kivizsgálni.

A német védelmi minisztérium szóvivője az AFP-nek annyit mondott, hogy egy titkos tárgyalást a légierőn belül valóban lehallgattak. Ugyanakkor a szóvivő azt "nem tudta biztosra megmondani", hogy a felvételen hallható hangokat nem manipulálták-e a közzététel előtt.

Az orosz védelmi minisztérium azonnal magyarázatra szólította fel Németországot, Dmitrij Medvegyev pedig, aki jelenleg az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke, azt írta Telegram-csatornáján, hogy "a mi régi riválisaink - a németek - ismét az esküdt ellenségeinkké váltak".

Kijev szeretné, ha a németek ellátnák az ukrán hadsereget a nagy hatótávolságú (500 kilométer) Taurus rakétákkal, Olaf Scholz ugyanakkor eddig Kijev kérését visszautasította attól tartván, hogy a jelentős német fegyverszállítmány a háború eszkalálódásához vezethet.