A párom marokkói állampolgár, de össze szeretnénk házasodni Magyarországon. Hogyan lehet ez?

2024. március 6.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
A párom marokkói állampolgár, de össze szeretnénk házasodni Magyarországon Fotó: Getty Images

Az ügyvéd válaszol!

Tisztelt Ügyvéd úr! A párom marokkói állampolgár, 4 éve együtt vagyunk, és most szeretnénk házasságot kötni itthon, Magyarországon, de azt hallottam, hogy ez nem is olyan egyszerű. Nagyon bonyolult és hosszú a folyamat? Sürgős lenne a házasságkötés gyerekvállalás és hitelfelvétel miatt.

Kedves Olvasó! Sajnos a dolog tényleg nem olyan egyszerű, ezt jól hallotta. Legalább 2-3 hónappal kell számolni, de ez is csak akkor irányadó, hogy ha jó alapos előkészítés után nyújtják be a megfelelő iratokat.

A házasság ugyanis csak akkor érvényes, ha ennek anyagi jogi feltételei a házasságkötés időpontjában mindkét házasuló személyes joga szerint fennállnak.

A házasságkötés érvényességének alaki kellékeire a házasságkötés helyén és idején hatályos jog alkalmazandó.

Alapfeltétel, hogy az Ön párjának igazolnia kell, hogy a saját személyes joga szerint nincs akadálya a házasságkötésnek.

A megfelelő okiratnak, tanúsítványnak tartalmaznia kell a külföldi családi állapotát, lakcímét és azt, hogy a saját országa törvényei szerint házasságot köthet.

A házassági szándékot alapvetően annál az anyakönyvvezetőnél kell bejelenteni, ahol később a házasságot meg akarják kötni. A házassági szándék bejelentése érdekében személyesen meg kell jelenniük az anyakönyvvezetőnél.

Ezt követően az illetékes megyei kormányhivatalhoz felterjesztésre kerülnek az iratok és az ún. „házassági engedély” birtokában lehet kitűzni a házasságkötés időpontját. Egy sor iratot is csatolni kell.

Figyelni kell arra is, hogy ha a házasságot kötni kívánó személy elvált vagy özvegy, akkor ezt is megfelelően igazolni kell. A külföldi születési anyakönyvi kivonatára is szükség lesz hiteles fordítással.

Fontos, hogy a külföldön kiállított okiratokat diplomáciai felülhitelesítéssel kell ellátni, kivéve ha nemzetközi szerződés másként rendelkezik (pl. elég Apostille is).

Az idegennyelvű okiratokról – bizonyos kivételekkel – leggyakrabban OFFI fordítás is szükséges. Szóval, önmagában az előkészítésre is érdemes 1-1,5 hónapot szánni, aztán még az engedélyezés, iratok ellenőrzése is legalább 2-2,5 hónap. Dr. Wagner Ádám

iroda@wagnerugyved.hu

https://wagnerugyved.hu/

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest