Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Egy sajátmárkás szénsavmentes üdítőitalt sikerült vásárolni, amin már ott virít az 50 forintos visszaváltási díj logója. Ez lehet az első ilyen termék, de még nem sokat váltottak vissza: úgy tudjuk, a MoHu automatái egyelőre még csak pár tucat palackot nyeltek el. Eközben bemutatták azt a több mint tízmillió forintba kerülő, palackzabáló, üvegdaráló furgont, amivel a kisebb boltokból gyűjthetik be a visszaváltható palackokat.

Úgy tűnik, lassan a gyakorlatban is elindul az italospalackok papíron már év elején elinduló visszaváltási rendszere: szerdán, hosszú hónapok várakozása és késése után már sikerült ilyen visszaváltható palackot vásárolnunk Budapesten.

A dolog annyira új, hogy a pénztáros a szokásos villámgyors lepittyentés helyett másodpercekig vizsgálta a palack címkéjét, majd külön fel is hívta a figyelmünket, hogy itt bizony visszaváltható palackról van szó. A címkéjén kis logóban “Vigyél vissza! 50 Ft” feliratot villantó saját márkás 1,5 literes, ízesített szénsavmentes üdítőital az első ilyen termék az Aldinál – mint arról a cég múlt pénteken közleményben is beszámolt – és fokozatosan érkezik a többi is. 

Felbukkantak a boltokban az első olyan palackok, amiket már az automatákban lehet visszaváltani

A visszaváltásból származó pénzt bankszámlára még nem lehet utaltatni, a vevők levásárolható kuponként kapják meg.

Bár a DRS-rendszer hivatalosan az év elején indult, és a boltokban meg is jelentek a visszaváltó-automaták, eddig még nem lehetett olyan palackokkal találkozni, amiket vissza is vettek volna – furcsán kudarcosak is voltak az első ilyen próbálkozások.

A gyártók ugyanis június végéig kaptak haladékot arra, hogy forgalomba hozzák az automatákban visszaváltható palackokat, vagyis addig sőt, a korábban piacra dobott régebbi készletek kifogyásáig, még talán utána is vadászni kell majd a visszaváltható palackos termékeket. Szerdán körülbelül 5-7 percbe került, mire a Rákóczi úti üzlet hátsó traktusában megtaláltuk a DRS-rendszer első fecskéit.

Nem csoda, hogy a MoHU visszaváltási rendszere is csak keveset tart nyilván: információink szerint pár tucatra tehető az automatákban már visszaváltott palackok száma. Ugyanakkor bár az átmeneti időszak nyárig tart, mégis volt már két olyan gyártó, amely próbaként összesen félezer ilyen legyártott palackot regisztrált a mohus rendszerbe még januárban. Mindezt azon az eseményen tudtuk meg a hulladékkoncessziós cég munkatársaitól, ahol bemutatták azt az autóba szerelt berendezést, amivel a kisebb boltokból fogják begyűjteni a visszaváltható palackokat. 

A vásárlási nyugta, amin a visszaválthatóság is fel van tűntetve
hvg.hu

Jön palackzabáló furgon

A kötelező visszaváltási rendszerbe ugyanis egyelőre csak a 400 négyzetméternél nagyobb üzleteknek kötelező regisztrálniuk – és ezek nagy részében fel is szerelték a visszaváltó automatákat, a MoHu szerint több mint 2200-at telepítettek eddig –, a kisebbeknek egyelőre nem. Pedig idővel nekik is ajánlott lesz, hiszen fokozatosan minden egyutas italospalackra rákerül az 50 forintos visszaváltási díj, vagyis muszáj lesz ezzel foglalkozniuk, és legalább a kézi visszaváltást bevezetni.

Ennek lebonyolításához nyújt segítséget a furgonba szerelt visszaváltó-automata, amivel szerdán állt nyilvánosság elé a Mohu és a fejlesztő Returmatic a Hungexpón, a SIRHA élelmiszeripari és HoReCa szakkiállításon. A helyszín nem véletlen: a MoHu nem csak a kisboltoknak, de a vendéglátóipari szektor szereplőinek is kínálja ezt a szolgáltatást. Mint Szabó Szilvia, a MoHU  gyártói felelősségi rendszerek vezetője elmondta, azokra számítanak, amelyek kíváncsiak a rendszerre, de nem akarnak elköteleződni egy viszonylag nagy helyet foglaló, több millió forint értékű visszaváltó-automata üzemeltetése mellett. Nekik a mobil visszaváltó-automata jó belépő lehet a Repont-rendszerbe – mondta.

Veres Viktor

A szolgáltatáshoz a MoHu rendszerébe kell regisztrálni, és szerződést kötni a céggel. A boltosnak csak a visszaváltós palackok gyűjtését és tárolását (egy háztartási hűtőszekrény méretű hely elegendő) kell biztosítania, minden egyebet elvégeznek számára: 

  • biztosítják a gyűjtőzsákot, 
  • számon tartják a visszaváltott mennyiséget, majd 
  • ha összegyűlt a megfelelő számú palack érte küldik a kocsit (a központi rendszer 900-nál jelez náluk, 1000-nél mindenképp elviszik),
  • a jármű vezetője aztán maga cipeli ki a palackokat tartalmazó zsákokat,
  • a PET-palackokat és italos fémdobozokat egyben leönti a gép erre szolgáló garatján, 
  • az üvegpalackokat pedig egyesével nyeleti el vele.

Az automata minden palackot azonosít, eldönti, hogy visszaváltható-e, majd – a hatékonyabb helykihasználás érdekében –

a műanyagot és fémet kilapítja, az üvegeket pedig forgókalapáccsal összetöri,

mindeközben számlál és a végén számláz: egy applikációval aztán nyomban utalja is a boltnak a visszaváltási díjat. Ezer (megfelelő) palack esetén tehát minden kiszálláskor 50 ezer forint érkezik a bolt számlájára (amit persze ő már az eladáskor kiszámlázott, majd visszaváltásakor vissza is fizetett a vevőknek). 

Az üvegeket egyesével kell adagolni
Veres Viktor

A kisboltoknak csak pár egyszerű szabályt kell betartaniuk:

  • az üvegpalackokat külön zsákban kell gyűjteni – de szín szerint nem kell szétválogatni,
  • a PET-palackokat és fém italos dobozokat pedig szintén vegyesen, ömlesztve tárolhatják, viszont
  • ne legyen bennük folyadék, 
  • ne más ország hasonló rendszeréből származzanak, és

arra is vigyázniuk kell, hogy sem a palackok, sem a vonalkódok nem sérülhetnek, 

Egy-két horpadás még belefér, de a lekopott vonalkódos vagy összenyomott palackok nem fognak átmenni a gépen, ennél fogva ezek után nem is fizetik ki a visszaváltási díjat – mondta Duma László, az automatát fejlesztő Returmatic alapítója. Az alapító szerint ennek egyetlen oka van: akkor merik visszaadni az 50 forintot, ha biztosak lehetnek benne, hogy valaki már valóban kifizette érte az 50 forintos visszaváltási díjat. 

A berendezés magyar világújdonság, aminek minden részét itthon tervezték és gyártják,

– mondta még az alapító a darabonként ‘tizenegynéhány millió” forintba kerülő járművekről, és jelezte: reméli, más országokba is tudnak majd belőle szállítani. 

Duma László
Veres Viktor

A gépbe összesen 14 ezer palack fér bele: 1100 üveg és 12 900 PET, illetve fém italos doboz (a hazai egyutas palackok piaci forgalmának összetételével arányosan). Egy jármű egy műszak alatt 14 boltot tud végiglátogatni, ha szükséges akár pár naponta, vagy 1-2 hetente, a forgalomtól függően- Az összes autó elméletileg naponta több mint 1100 kézi visszaváltó helyre juthat el, legalábbis az év végén.

Addigra terveznek ugyanis legyártani 83 autót – ebből 40 már az első negyedév végéig elkészül –, amikkel összesen 8000 kisboltot tudnak majd kiszolgálni. Már amennyiben lesz ennyi jelentkező.

Veres Viktor

Körülbelül ezer érdeklődő kisbolt már most is van, ennyien jelezték, hogy vagy automatát telepítenének vagy csatlakoznának a kézi begyűjtési rendszerhez – mondta Szabó Szilvia a hvg.hu-nak. Sokaknak azonban még nagyon friss a dolog: van, aki csak az év elején értesült az új rendszerről. A MoHu hamarosan nagyobb tájékoztató kampányt indít, de az érintett településekre már kiküldték a rendszert ismertető szórólapot, és hamarosan a cég területi képviselői is felkeresik a kisebb üzleteket. Szabó Szilvia szerint a számuk korlátlanul növekedhet.